Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Jacek Bartosiak: Czy Polsce grozi wojna?

Po Brexicie przywództwo Berlina w Europie będzie coraz wyraŸniejsze. Dlatego Amerykanom może zależeć, by wspierać nas kosztem Niemiec. Przy odpowiednim rozegraniu tej sytuacji, możemy wiele wygrać.
archiwum prywatne
Bez nas Amerykanie nie byliby w stanie pokonać Rosji, bo to nasz kraj jest podstawš operacyjnš jakichkolwiek działań i to my kotwiczymy wpływy USA na kontynencie - uważa Jacek Bartosiak, ekspert w dziedzinie geopolityki.

Rzeczpospolita: Kto z punktu widzenia interesów Polski będzie lepszym prezydentem USA: Hillary Clinton czy Donald Trump?

To może nie mieć większego znaczenia, kto z nich wygra wtorkowe wybory, bo choć prezydenci się zmieniajš, to interesy Stanów Zjednoczonych pozostajš – co do zasady – niezmienne. Nowy przywódca, ktokolwiek nim zostanie, będzie funkcjonował w tej samej geopolitycznej rzeczywistoœci. Wszelkie decyzje dotyczšce Polski będš zależały głównie od zasobów, jakimi dysponować będš Stany Zjednoczone do prowadzenia swojej polityki zagranicznej.

Polskie media straszš Trumpem, że chce rozwišzać NATO, wycofać armię z Europy, dogadać się z Władimirem Putinem, a może nawet oddać pod rosyjskš strefę wpływów kraje bałtyckie.

Wydaje mi się, że w pewnych sprawach Trump czasami mówi to, co elity w Waszyngtonie myœlš, ale bojš się głoœno powiedzieć. Musimy zdawać sobie sprawę, że w USA takie rozważania naprawdę prowadzone sš na po...

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL