Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Jakub Żulczyk: Snapchata nie kumam

Forum, Kuba Dšbrowski
Czekam, aż ludzkoœć uwolni się z tego zaklętego kręgu wzrostu gospodarczego. Kiedy dojdziemy do momentu, że zejdziemy z konsumpcji, odcišżymy œrodowisko, a zachowamy względny dobrobyt – mówi Piotrowi Witwickiemu pisarz i scenarzysta Jakub Żulczyk.

Plus Minus: Przychodzisz z gazetš w ręku, więc rozumiem, że jesteœ na bieżšco.

Jestem.

I co jest teraz najważniejsze?

Pewnie wcišż Sšd Najwyższy. Ale mnie osobiœcie najbardziej dotykajš sprawy zwišzane z ochronš œrodowiska. Hiperkonsumpcja i zwišzane z niš eksploatowanie natury.

Ekologia nie jest już chyba na topie. Mamy rekordowe upały w Europie, dramatyczne prognozy na najbliższe lata, a ludzie zaczęli nawet wštpić w globalne ocieplenie, które jest naukowym faktem.

Jest mnóstwo materiałów negujšcych globalne ocieplenie. Pewnie zresztš pod stołem sš one sponsorowane przez wielkie koncerny. Większoœć ludzi jednak rozumie, że jest jakiœ problem. Takie rzeczy jak recykling sš oczywistoœciš, ale one nie wystarczš. Ile można doić planetę? Wkurza mnie to, że mamy prowęglowš i antyekologicznš władzę.

A minister zdrowia uważa, że smog to problem teoretyczny.

To polecam ministrowi wynajšć z dziećmi na miesišc mieszkanie przy alei Mickiewicza w Krakowie, niech pójdzie też z nimi do pobliskiego parku. Tam mamy sytuację, że 20 proc. dzieci rodzi się z wadami serca.

Ale masz poczucie, że zainteresowanie tematami ekologicznymi to trochę taka awangarda?

Bo media ustalajš, które sprawy sš ważne.

Gdyby ludzie chcieli oglšdać programy o tematyce ekologicznej, to uwierz mi, że te programy by powstawały. Sam bym je zrobił.

Można zrobić dobry program. Skoro sš programy o ludziach, którzy gotujš albo po prostu siedzš zamknięci w domu, to czemu nie zrobić o œrodowisku? To jest system sprzężony. Na tapecie jest to, co się oglšda i klika, a klika się i oglšda to, co jest na tapecie. W mediach ważna jest historia. Problem trzeba zaklšć w jakšœ opowieœć.

To jest też zadanie dla ciebie. Musisz napisać dobrš powieœć ekologicznš.

Na pewno tak. To trochę jak z reprywatyzacjš. By ludzie się niš zainteresowali, trzeba im dać takš historię jak Jolanty Brzeskiej. Opowieœć o kobiecie, która stawiała opór i poniosła najwyższš karę. Zamordowano jš. Trzeba znaleŸć takš historię dotyczšcš ochrony œrodowiska. To jest też kwestia wyobraŸni.

Ekologia i prowęglowa gospodarka... A masz jakieœ inne problemy z rzšdem PiS?

Nie chcę powtarzać truizmów, ale motywacja PiS jest coraz bardziej widoczna i jej podstawš jest rewanżyzm. To myœlenie jest oparte na przeszłoœci. Jest to w zasadzie skazane na porażkę z powodów nawet biologicznych, bo każdego dnia przybywa młodych wyborców.

Na protestach w sprawie Sšdu Najwyższego było sporo młodych ludzi. To duża zmiana.

Młodzi kierujš się kategoriš noœnoœci i obciachu. Poza wszystkim to patrzysz na takiego goœcia jak minister Szyszko i widzisz, że facet jest przygłupem. Opowiada o jakichœ nazistach, satanistach, a potem wręcza kopertę przed kamerami. To jest przypałowe, tak samo jak Beata Szydło. To jest obciach. To nie sš osoby, które sš w stanie pocišgnšć za sobš 18-latków.

A Platforma to nie jest też przypał dla tych 18-latków?

Porównywalny. Może to trochę naiwne, ale myœlę, że ludzie marzš o polskim Macronie. Pewnie na niego samego Europa też będzie za pięć lat inaczej patrzeć, bo taka energia konfrontuje się w praniu. Fajnie, jakby w Polsce pojawił się lider, który byłby w stanie wytworzyć takš energię.

To może twój kolega Jan Œpiewak?

Życzę mu tego z całego serca. Nie jestem znawcš marketingu politycznego, ale mam podejrzenia, że to musiałby być ktoœ bardziej friendly.

Co to znaczy bardziej friendly?

Majšcy jakšœ wizerunkowš jakoœć politycznš. Takš osobš jest dla mnie Robert Biedroń. To jest człowiek, który ma przymioty polityczne. Mógłbym zagłosować na Biedronia na prezydenta z tego samego powodu, z jakiego ludzie głosowali na Kennedy'ego – bo jest wyższy. Biedroń to jest teraz taki Kwaœniewski w 1995 r.

Polacy sš gotowi na prezydenta geja?

Sš mniej zaœciankowi, niż się o nich myœli. Zresztš tu nie chodzi o samš osobę Biedronia. Ja czekam na jakšœ lepszš propozycję i przede wszystkim na jakiœ nowy ruch. Na wizję przyszłoœciowš Polski. Jesteœmy w momencie, gdy walenie w PiS jest totalnie zużyte.

A jest coœ, za co doceniasz PiS?

Podoba mi się idea 500+, ale uważam, że powinna być inaczej wprowadzona w życie. To powinno być nie dla wszystkich, tylko dla tych, którzy zarabiajš najmniej. Czemu te pienišdze ma dostawać ktoœ, kto zarabia ponad 80 tysięcy rocznie? Ludzie od pewnego pułapu nie potrzebujš tych pieniędzy. Mieszkanie+ na papierze wyglšda dobrze, ale boję się, jak to wyjdzie, bo oni sš przecież strasznymi partaczami. Widać przecież, że ta cała firma Ÿle działa. Podoba mi się to, że Piotr Gliński chce wprowadzić ulgi podatkowe dla zagranicznych producentów filmowych. Takie ulgi sš w Czechach czy na Węgrzech. W Polsce nikt nie inwestuje i potem widać plany z Pragi, a nie Warszawy, w oscarowych filmach.

To nie zaszkodzi naszym producentom?

Wręcz odwrotnie. To wprowadza ruch w interesie. Producenci zagraniczni zacznš chętniej wchodzić w koprodukcję z polskimi. Zresztš przy takiej produkcji zawsze pracuje częœć polskiego pionu, która przy okazji nabywa doœwiadczenie. Ważne, bo jesteœmy mocno zapóŸnieni. Gliński coœ przebškuje, że majš gotowš ustawę; jeœli tak, to jestem bardzo za.

Siedzimy w klubie Regeneracja na Mokotowie. Tak się złożyło, że nad twojš głowš wisi plakat z napisem „Konstytucja". To jest ważna sprawa? Byłeœ na protestach?

Tak. Co prawda tylko raz, ale byłem pod Senatem i Sšdem Najwyższym. Poczułem takš powinnoœć. Mogę tylko powiedzieć, że żyjemy w kraju, którego państwowoœć jest młoda. 28 lat niepodległoœci to nie jest wiele. Sš dwie szkoły myœlenia. Jedna mówi, że ten system jest takš młodš dojrzewajšcš roœlinš, o którš trzeba dbać i jš pielęgnować, bo tworzymy swojš państwowoœć. Druga szkoła mówi, że roœlina jest skażona i wyrosła na chorej glebie, trzeba jš wyrwać z korzeniami i zasadzić nowš. Ja jestem za tym, by pielęgnować instytucje demokratyczne.

A jesteœ w stanie wyobrazić sobie kampanię wyborczš, w której ktoœ mówi, że instytucje sš ważne i trzeba o to w końcu zadbać? Bill Clinton powiedział: gospodarka, głupcze, to może ktoœ powinien u nas powiedzieć: instytucje, głupcze.

Wrócmy do sprawy sšdów. Trzeba pokazać, że jest mnóstwo ludzi, których uratowały. Obroniły ich przed jawnš niesprawiedliwoœciš.

Łatwiej opowiedzieć historię o tym, kto został oszukany przez sšd, niż o uratowanym.

Nie ma czegoœ takiego jak zła historia. Jest co najwyżej Ÿle opowiedziana historia. Mamy mnóstwo dobrych amerykańskich dramatów sšdowych, które majš pozytywny finał. Ostatnio „The Night Of" HBO o niesłusznie oskarżonym człowieku, który zostaje wrzucony w system, a w końcu wybroniony. Będę powtarzał, że nie ma czegoœ takiego jak nudna historia. Ostatnio oglšdam PRL-owski serial „Jan Serce". Œwietny.

No właœnie, PRL-owskie seriale były nie najgorsze, na przykład „Czterdziestolatek".

Tego tak dobrze nie pamiętam, ale ostatnio odœwieżam sobie też „Zmienników", „Dom". Gdyby to opowiedzieć współczesnym językiem, mamy opowieœć na poziomie HBO czy Netflixa. WeŸmy samego „Jana Serce". Niesamowicie zajmujšca opowieœć, a nie ma w niej pozornie nic ciekawego. No bo co to za historia? Goœć mieszka z mamš, nie wychodzi mu z babami, pracuje w kanalizacji i ma kumpla Jana Himilsbacha, co pewnie jest akurat najciekawsze. Ale jest to tak zrobione, że oglšda się jak na szpilkach i jest niebywale poruszajšce. Tymczasem idziesz do kina na amerykański film, gdzie wjeżdżajš czołgiem w Empire State Building, a ty ziewasz i zastanawiasz się, kiedy to się skończy.

A wracajšc do narracji politycznej: jeœli ktoœ mi mówi, że coœ jest nieciekawš historiš, to znaczy, że nie umie dobrze opowiadać.

Tylko czemu nikt nie opowiada tych bardziej liberalnych historii u nas?

To jest pytanie do speców od marketingu politycznego.

Ale to tobie zlecajš pisanie różnych scenariuszy. Nikt nie odezwał się w sprawie wystšpień politycznych?

Nikt. Jakby się zwrócili, to musiałbym to dokładnie przemyœleć. Nie do końca się na tym znam. Obracałem sobie ostatnio ten temat w głowie. W ostatnim „House of Cards" jest postać pisarza. Zaczšłem myœleć o tym, że przemówienie to jest bardzo trudny gatunek literacki i nie wiem, czy byłbym w nim dobry.

Lubisz pisać na zamówienie. „Zmorojewo", czyli ksišżka dla młodzieży, tak właœnie powstało.

Zgodziłem się, bo to był bardzo fajny pomysł i złšczył się akurat z czymœ, o czym myœlałem. A tutaj nie wiem... Sš chyba lepsi. Jacek Dehnel napisał ostatnio bardzo ładne przemówienie o języku, które wygłosił na protestach. Mówišc po ulicznemu, opowiedział o tym, by ludzie kontrolowali bajerę. O tym, że bardzo zła jest narracja, w której uderza się w to, że Kaczyński jest niski albo że jest kryptogejem. I powiedział, że przecież tu też sš niscy ludzi i kryptogeje czy tacy, którzy nigdy nie uprawiali seksu. W dodatku każdy ma prawo być niski czy nie uprawiać seksu, ale nie można być chamem. To było bardzo dobre przemówienie i ja bym takiego w życiu nie napisał.

Jakbyœ dostał tydzień i dobre pienišdze? Nie wierzę, że nie dałbyœ rady.

Zależy komu i w jakiej sprawie. Jeœli miałoby dotyczyć ekologii, to mógłbym to zrobić.

Mógłbyœ też zawodowo dołować. Mnie zmasakrował fragment twojej ostatniej ksišżki „Wzgórze psów" o tym, że istotne rzeczy robi się przed 33. rokiem życia, a potem wchodzi się w okres, gdy ciało podtrzymuje medycyna.

WeŸ pod uwagę, że powiedział to mój bohater, który jest mocno sfrustrowany. Żeby się tak nie dołować, mogę podać też kontrprzykład: Leonard Cohen debiutanckš płytę wydał, jak miał 33 lata.

Pierwsze zdanie twojej ksišżki: „Wy, młodzi, myœlicie, że każdy z was jest pępkiem œwiata, że każdy problem to wojna œwiatowa".

Nie lubię generalizowania. To słowa wypowiedziane przez konkretnego bohatera, choć nie chcę ich też unieważniać w ten sposób. Pewnie w każdym pokoleniu jest tak, że ludzie w œrednim wieku zaczynajš nadawać na tych młodych, bo przestali być tymi młodymi.

Wiesz, co jest najgorsze w młodzieży? Że już niš nie jesteœmy.

Dokładnie tak. Mamy teraz sporo walenia w młodych, że sš na przykład tak bardzo uwikłani w tę wirtualnš rzeczywistoœć i siedzš z nosami przyklejonymi do telefonów. Narzeka się na to, że młodzież ma inne priorytety. Ale o nas też tak mówiono i o naszych rodzicach też. Myœlę, że całe to marudzenie zaczyna się od momentu, gdy ludzie powoli przestajš łapać, o co chodzi.

A łapiesz Snapchata?

Raczej nie. Z mediów społecznoœciowych to Facebooka, ale on jest dla dziadków. Mój ojciec ma profil na Facebooku i widzę, że dziadkowie niektórych też majš konta. Instagram to jeszcze kumam, ale nie Snapchata. Mój znajomy ma córkę, która ma 13 lat, i on musiał się go nauczyć, żeby wiedzieć, o czym ona do niego mówi.

Mnie też się wydawało, że kumam Snapchata, ale kolega pokazał mi, jakie posty wstawia jego córka. Wtedy zrozumiałem, że żyjemy w jakichœ dwóch różnych galaktykach komunikacyjnych.

Może ja nie kumam Snapchata, bo tam nie ma tej narracyjnej opowieœci. Facebook zapamiętuje to, co napisałeœ, i to się układa w jakšœ całoœć. Na Instagramie też jest jakaœ historia. Na Snapchacie to znika i jest fragmentaryczne – mój mózg chyba tego nie kuma.

Pytanie, czy mamy się uczyć Snapchata, żeby lepiej zrozumieć to, co się wokół nas dzieje, czy odpuœcić.

Mam ten komfort, że jestem zrozumiały dla wielu osób w młodym wieku. Mam mnóstwo młodych czytelników, choć moje dwie ostatnie ksišżki nie sš teoretycznie dla nich. Teraz był sezon matur i miałem kilkadziesišt wiadomoœci w stylu: mówiłam o pana ksišżkach na maturze i dostałam dobrš ocenę.

Wydawało mi się, że po upadku komunizmu będzie większa cišgłoœć pokoleniowa, bo przeskok będzie mniejszy. Okazuje się, że ze względu na barierę œwiata techniczno-wirtualnego może być podobna.

To nie sš rowy nie do pokonania. To naturalna kolej rzeczy: wymiana pokoleń i problemy z komunikacjš. Im bardziej się starzejesz, a na siłę chcesz dotrzeć do młodych ludzi, tym bardziej stajesz się swojš karykaturš. Masz wtedy duże szanse na to, by stać się Panem Yapš czy innym Zulu Gulš. Zawsze musi się pojawić narzędzie, jak Snapchat, którego nie kuma następne pokolenie. Kiedyœ takim narzędziem był gramofon. Młodzież puszczała rock'n'rolla, a starzy mówili, że to dzieło szatana.

Szatan stoi za każdym z tych narzędzi. Również za popularnym teraz spinnerem.

A co to jest?

Taka zabawka, którš sobie kręcisz na palcu.

A, to zawsze coœ takiego się pojawia.

Tylko mnie to leci z ršk, a moja pięcioletnia córka potrafi sobie tym zakręcić na palcu stopy.

A w tym jest jakaœ idea? Jak w kostce Rubika, że trzeba jš ułożyć?

Nie. Po prostu sobie kręcisz. W każdym razie, jak się dowiedziałem, że jest dziełem szatana, to postanowiłem sprawdzić, o co chodzi.

W fundamentalizmie religijnym jest ukryta myœl, że w ogóle progres jest dziełem szatana.

A co w twoim życiu będzie teraz progresem?

Będę monotematyczny, ale sprawy zwišzane ze œrodowiskiem. Czekam, aż ludzkoœć uwolni się z tego zaklętego kręgu wzrostu gospodarczego. Kiedy dojdziemy do momentu, że zejdziemy z konsumpcji, odcišżymy œrodowisko, a zachowamy względny dobrobyt.

Gdybyœmy przestali konsumować rzeczy, których nie potrzebujemy, to gospodarka by się zawaliła. I tak się zastanawiam, czy nie jesteœmy przed kolejnym kryzysem. Amerykanie doprowadzili do krachu, bo robili nienormalne rzeczy: kupowali mieszkania, na które nie było ich stać. I teraz pytanie, czy działamy normalnie, funkcjonujšc w œwiecie, w którym kawa w kawiarni w Warszawie kosztuje 18 zł.

No, to nie jest normalne, bo piję w domu całkiem niezłš kawę i płacę za paczkę 20 zł. Nie jestem analitykiem ekonomicznym, ale na mój rozum laika jeœli konsumpcja nie będzie tak zatruwać œrodowiska, to będzie prawdziwy progres. Największy od czasu wynalezienia pršdu.

A uciekasz przed tym szalonym œwiatem konsumpcji na prowincję? Jak we „Wzgórzu psów"?

Dwójka moich bohaterów funkcjonuje w figurze powrotu. Mikołaj wraca zresztš jako syn marnotrawny. Sporo ludzi chce uciec.

Majš morderczy kredyt, opuszczajš redakcję, w której nie ma etatu, i zabierajš ze sobš prywatne problemy, których nie da się zostawić. Chcš uciec do jakiejœ magicznej krainy.

Żyjemy w eskapistycznym œwiecie, ale taka opowieœć, że ktoœ rzuca wszystko i jedzie na prowincję robić ser czy zajmować się agroturystykš, to tylko ładna legenda miejska. Ludzie żyjš tym, że można zerwać tę smycz. Myœlę, że ta ksišżka jest jednak o czymœ innym. O tym, że trudno uciec od rzeczy, które cię konstytuujš.

A co ciebie konstytuuje?

Historie, które wymyœlam. Jestem glebš, na której wyrastajš. Jako autor żyję w œwiecie kontrolowanej schizofrenii. Jestem ja i moi bohaterowie.

—rozmawiał Piotr Witwicki (dziennikarz Polsat News)

Jakub Żulczyk jest pisarzem i felietonistš, autorem scenariuszy, m.in. do serialu „Belfer". Jego ostatniš ksišżkš jest „Wzgórze psów".

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL