Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Tere-fere

Jan Bończa-Szabłowski
Fotorzepa
Jeœli ktoœ ma lat 40 plus VAT, to opinia, że coraz bardziej zamyka mu się kraina dzieciństwa, wydaje się twierdzeniem mocno infantylnym. Bo ileż to lat można czuć się dzieckiem?

Nawet w głębi duszy. Jeœli ktoœ wytoczy œmiałš tezę, że „dzieckiem będzie zawsze", patrzšc na reakcję otoczenia, doda szybko: „oczywiœcie dla swoich rodziców". Tu, jak się dziœ mówi, „pełna zgoda". Ale piszšc o coraz dotkliwszym zamykaniu się krainy dzieciństwa, chciałem zwrócić uwagę nie na przypisywanš mi czasem postawę Piotrusia Pana, ale fakt, że odeszła kolejna postać, która krainę dzieciństwa wielu pokoleń Polaków wypełniała całš swš twórczoœciš. A była niš bez wštpienia pani Wanda Chotomska. No właœnie, BYŁA.

Nigdy nie pozwoliłbym sobie na podobnie frywolny tytuł wspomnień, gdyby takim tytułem nie opatrzyła swojego debiutanckiego tomu wierszy. Prócz talentu obdarzona była bowiem wielkim poczuciem humoru. Pamiętam, jak podczas jednego z wieczorów literackich powiedziała mi, że publikowała w „Œwierszczyku" wtedy, gdy ta nazwa kojarzyła się wyłšcznie z dwutygodnikiem dla dzieci. W cišgu 88 lat zapisała się dorobkiem imponujšcym. Nie mam wštpliwoœci, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jej zawdzięczamy. Jest autorkš ponad 200 ksišżek dla dzieci i młodzieży. Do tego dochodzš scenariusze filmowe, sztuki teatralne, filmy krótkometrażowe oraz liczne audycje radiowe i programy telewizyjne.

Można powiedzieć, że pani Wanda, rzeczywista mama Ewy, była telewizyjnš mamš Jacka i Agatki. Rodzeństwa pacynek prezentowanych przed głównym wydaniem „Dziennika Telewizyjnego" w jedynym wówczas, czarno-białym programie telewizji publicznej, bo innej w latach 60. XX wieku w Polsce nie było. Powołała do życia także Tadka Niejadka. Opracowała też „Klucze do jelenia", jako kobieta dociekliwa postanowiła odpowiedzieć, „Dlaczego ciele ogonem miele", w jej niecodzienne menażerii znalazła się Czarna krowa w kropki bordo, Kangurek, Pięciopsiaczki, Kózka, która skakała, Tygrysy lubišce irysy, był też Jeż spod Zgierza, Œlimak, Lew i Koziołki.

Zawsze pamiętać będę jej wiersz o piwie i lokomotywie będšcy œwietnym i przewrotnym zarazem dialogiem ze słynnš „Lokomotywš" Juliana Tuwima. Za swš twórczoœć otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Jednym z najbardziej cenionych był Order Uœmiechu przyznawany przez dzieci. Kilka miast dało jej honorowe obywatelstwo, stała się patronkš wielu szkół. Ale zawsze podkreœlała, że nie zależy jej na honorach, lecz na tym, by była czytana.

O tym, jak żywa pozostaje jej twórczoœć, przekonał mnie ostatnio choćby Tomasz Sobiecki, sekretarz redakcji „Rzeczpospolitej", mój redakcyjny kolega, a niegdyœ współbrat z warszawskiej polonistyki. Wiedzšc, że kolejny odcinek „Motyli" poœwięcę pani Wandzie, wyrecytował mi z pamięci kilka jej wierszy, które – jak przyznał – przez lata mówił swoim dzieciom na dobranoc. Niektóre utwory napisane sš w taki sposób, że maluchy włšczajš się do opowieœci i tworzy się autentyczny międzypokoleniowy dialog.

Obsypywana komplementami od dużych i małych, przyjmowała je z uœmiechem i pobłażaniem. Raz tylko zaprotestowała, gdy okreœlono jš mianem królowej. Powiedziała wówczas z uœmiechem: „Z tym to ja się zupełnie nie zgodzę. Nie podoba mi się okreœlenie ťkrólowaŤ. Jestem na pewno demokratkš".

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL