Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

White Hart Lane: ostatni sezon stadionu z duszš

White Hart Lane podczas meczu Tottenhamu z Cardiff w roku 1922. Na trybunach znalazło się wtedy 50 tysięcy kibiców, zajmujšcych każdy kawałek stadionu, na którym można było usišœć lub stanšć.
Getty Images
Piłkarski stadion: gospodarz imprez o najróżniejszym, nie tylko sportowym charakterze. Maszynka do zarabiania pieniędzy. Czasem cud architektury. Dla kibiców jeszcze coœ: miejsce, gdzie zostawili czšstkę swej duszy.

Studwuletnia Irene McBride na przykład odwiedzała White Hart Lane, gdzie od wrzeœnia 1899 r. do maja 2017 r. rozgrywali swoje mecze piłkarze Tottenhamu, przez dziewięć dekad. Miała 12 lat, gdy wędrowała po raz pierwszy londyńskš High Road, a wszyscy dookoła poza niš – jak wspomina – mieli na głowach kaszkiety. Mšż zmarł ponad pół wieku temu, więc przez ostatnie lata przychodziła tu z wnukiem. Wjeżdżała windš na wschodniš trybunę, a wizyta ta pozwalała jej znów poczuć się młodo.

Albo 53-letni Rob White. Miał zaledwie szeœć miesięcy, gdy jego ojciec John – członek najsłynniejszej w historii Tottenhamu drużyny, która sięgnęła w sezonie 1960/1961 po mistrzostwo i Puchar Anglii, a potem toczyła zwycięskie boje w Europie (m.in. z Górnikiem Zabrze) – zginšł, trafiony przez piorun na polu golfowym. Johna White'a jeszcze za życia nazywano „duchem z White Hart Lane", bo niespodziewanie jak duch pojawiał się w polu karnym rywali; syn tego ducha poszukiwał na północnolondyńskim stadionie od kiedy pojawił się tam po raz pierwszy jako pięciolatek, a efektem prób odnalezienia więzi z nieżyjšcym ojcem stała się ksišżka wykraczajšca daleko poza kwestie sportowe.

Można też wspomnieć o 21-letnim Harrym Winksie. Pierwszy raz pojawił się tutaj jako szeœciolatek, zabrany – jak to często bywa w tej opowieœci – przez tatę. Wcišż, gdy słyszy stadionowš wrzawę, ma ze wzruszenia ciarki na plecach. Jako nastolatek, trenujšcy już w akademii Tottenhamu, dostšpił zaszczytu wyniesienia na murawę flagi Ligi Mistrzów – do dziœ wspomina emocje, jakie przeżywał, patrzšc z tak bliska na Cristiano Ronaldo. Pół roku temu z kolei, debiutujšc w pierwszym składzie, strzelił tu bramkę w derbowym meczu z West Hamem, a potem w uniesieniu popędził do ławki rezerwowych i rzucił się w ramiona trenera, który jego pracę – pracę wychowanka klubu i chłopaka z okolicy – ocenił wyżej niż sprowadzonych z zagranicy gwiazd.

Nie, te przykłady nie sš jednak dobre.

Sztuki piękne

Przy okazji ostatniego meczu Tottenhamu na White Hart Lane, wygranego przed miesišcem z Manchesterem United, media zasypały nas historiami najbardziej znanych kibiców tej drużyny – piosenkarki Adele, reżysera i aktora sir Kennetha Branagha (był narratorem filmu, przygotowanego przez klub na uroczystoœć pożegnalnš i odtwarzanego na stadionie; zestawienie głosu tak dobrze znanego z adaptacji Szekspira z rykami trybun i krzykiem komentatorów, zachwycajšcych się najpiękniejszymi bramkami zdobytymi na tym obiekcie, robiło piorunujšce wrażenie – jakby futbol upominał się o należne mu miejsce wœród sztuk pięknych), dyrygenta i kompozytora Paula Batemana, a przecież mogliby jeszcze zadzwonić do pisarza Salmana Rushdiego czy aktora Jude'a Lawa.

Przypomnieliœmy sobie dziesištki opowieœci o rozegranych tu wielkich meczach (8:1 z Górnikiem wcišż zajmuje wœród nich, niestety, poczesne miejsce, podobnie jak stosunkowo niedawne spotkanie Ligi Mistrzów z Interem Mediolan, w trakcie którego rozbawieni kibice z Londynu zamawiali taksówkę dla brazylijskiego obrońcy goœci Maicona, bezskutecznie próbujšcego powstrzymać wschodzšcš wówczas gwiazdę Tottenhamu, a wkrótce najdroższego piłkarza œwiata Garetha Bale'a). Przypomnieliœmy sobie wspaniałe gole zdobywane przez znakomitych piłkarzy (nawet œrednio zainteresowani futbolem czytelnicy „Plusa Minusa" mogli słyszeć o Juergenie Klinsmannie, Garym Linekerze czy Paulu Gascoignie; ten ostatni, słynšcy z pozaboiskowych szaleństw, o mały włos nie zginšł, spadajšc z dachu jednej z trybun podczas polowania z wiatrówkš na mieszkajšce tam gołębie).

Po ostatnim meczu zresztš klub zaprosił na murawę stadionu kilkudziesięciu z nich, a były to znowu postaci zasługujšce na osobnš opowieœć – choćby argentyński rozgrywajšcy Osvaldo Ardiles, mistrz œwiata z 1978 r., którego pobyt w Londynie przerwała na kilka miesięcy wojna o Falklandy, David Ginola, francuski skrzydłowy i model znany z reklamy szamponu, który nawet teraz, wychodzšc po raz ostatni na swoje ulubione boisko, filmował samego siebie za pomocš smartfona, albo bułgarski napastnik Dymitar Berbatow, który po kilku latach fantastycznej gry dla Tottenhamu odszedł w kontrowersyjnych okolicznoœciach do Manchesteru United, ale jego ówczesne winy zostały zapomniane i pożegnanie z londyńskim stadionem okazało się także œwiętem pojednania między wybitnym piłkarzem a kibicami.

Innymi słowy: choć pożegnanie z White Hart Lane obchodzono z wielkš pompš, choć nie obyło się bez uroczystych mów, a chór z pobliskiej parafii wraz ze œpiewakiem operowym wykonywał kibicowskie pieœni, ostatecznie najważniejsi okazali się na nim najzwyklejsi fani; ci, których nazwisk media nigdy nie zacytujš, bo nie chodzi wszak o celebrytów.

Sztafeta pokoleń

Spróbujmy opisać ich emocje. Ludzi, którzy chodzš na stadion przez lata, niezależnie od tego, jak idzie w tym czasie drużynie. Którym z upływem czasu zacierajš się wspomnienia konkretnych meczów, goli, bramkarskich interwencji, wielkich zwycięstw i zawstydzajšcych porażek (mówimy o klubie, któremu w minionych dekadach zawstydzajšce porażki zdarzały się doœć często...), a zostaje poczucie wspólnoty, przynależnoœci i wzajemnej troski. Jedna z takich, anonimowych właœnie kibicek opowiadała którejœ z angielskich gazet o zajmujšcym zawsze sšsiednie krzesełko starszym panu, który co sobotę dopytywał troskliwie, jak też idzie jej na uniwersytecie.

Jest też, zasygnalizowany już, temat połšczenia z czasem dzieciństwa i odzyskiwania rodzinnej więzi. Przy okazji ostatniej wizyty na White Hart Lane wspominano bowiem nie tylko zapach dębowej boazerii w klubowych korytarzach czy tytoniowego dymu unoszšcego się nad trybunami w tzw. starych dobrych czasach. Ktoœ wspominał nieżyjšcego już dziadka czy ojca, który zabrał go na mecz po raz pierwszy, i którego emocje, uzewnętrzniane w trakcie tego meczu, były tak bardzo prawdziwe. Ktoœ mówił o szorstkiej dłoni tamtego dorosłego mężczyzny, której dotyk pamięta równie mocno, jak olœniewajšcš biel oplatajšcej bramkę siatki, echo uderzanej piłki, gdy trybuny akurat milczš, albo wrzawę tychże trybun – przeżycie równie intensywne, niezależnie od tego, czy dotyczy szóstej dekady XX wieku czy drugiej dekady XXI stulecia. Ktoœ mówił o tym, jak pakował z tatš lunch do siatki, a potem spożywali go wspólnie na trybunach, dobre dwie godziny przed meczem. Ktoœ mówił o odtwarzaniu rytuału przeżywanego kiedyœ z ojcem – tym razem z własnymi dziećmi.

Kibice będš wiedzieli, o czym tu mowa: mnie samemu przypominały się pierwsze wyprawy na krakowski, również nieistniejšcy już w tej postaci stadion, wystawanie w gronie kolegów przed zamkniętš jeszcze bramš, a potem wielominutowe obserwowanie, jak pobliskie miejsca do siedzenia powoli się zapełniajš, ktoœ z radiowęzła uruchamia muzykę, a ktoœ inny – stadionowy zegar, jak na otaczajšcy boisko tor wyjeżdżajš kolarze, by dostarczyć nam rozrywki (jakby z góry zakładano, że podczas samego meczu będzie jej tyle, co kot napłakał), a po powrocie do domu – daremne próby doczyszczenia spodni z osadu pozostawionego przez brudnoróżowe rury z plastiku, na których się wtedy siadało.

Wspomnienia te łšczy pewien fenomen: wszystko co przyjemne wydarzało się poza boiskiem.

Rzecz w tym, że bycie kibicem Tottenhamu przez poprzednie ćwierćwiecze było raczej pasmem udręk i zawiedzionych nadziei. „Jak się dobrze wmyœleć, moje życie składa się wyłšcznie z nietrafionych decyzji klubowego zarzšdu" – napisano o tym kiedyœ w innym miejscu, nawišzujšc do karuzeli zwalnianych niemal rok po roku trenerów czy odejœć najlepszych piłkarzy – oprócz niewiernego Berbatowa byliby to choćby Luka Modrić i Gareth Bale czy znacznie wczeœniej Jürgen Klinsmann, którego koszulkę ówczesny prezes i właœciciel klubu Alan Sugar pokazywał w telewizyjnym studiu, deklarujšc, że od tej pory zamierza niš czyœcić samochód.

Stadion White Hart Lane bywał w tym czasie œwiadkiem meczów, w których prowadzšca do przerwy 3:0 drużyna gospodarzy potrafiła roztrwonić przewagę w trakcie drugich czterdziestu pięciu minut, przegrywajšc ligowy mecz z Manchesterem United 3:5 czy pucharowy z Manchesterem City 3:4. To tutaj wišżšcy jeszcze sznurowadła piłkarze Tottenhamu dali się zaskoczyć rozpoczynajšcym od œrodka drugš połowę meczu zawodnikom Newcastle: stracili gola po kilku sekundach od sędziowskiego gwizdka. To o takim Tottenhamie opowiedział anegdotkę z szatni Manchesteru United Roy Keane, wspominajšc przedmeczowš odprawę sir Aleksa Fergusona, która ograniczyła się do... trzech słów. Keane błagał wów czas w myœlach, by słynny Szkot darował sobie długie przemówienie: „przecież wszyscy wiemy, jaki jest Tottenham – komentował – niby sš mili i fajni, ale i tak im wp...". Sir Alex popatrzył wówczas na swoich podopiecznych i powiedział tylko: „Lads, it's Tottenham"; chłopaki, to jest Tottenham.

W ostatnim czasie coœ się jednak zmieniło. Od trzech lat drużynę prowadzi argentyński trener Mauricio Pochettino, który przemienił przyzwyczajone do lekkiego życia gwiazdki Premier League w maszynki do wygrywania, biegajšce najwięcej i walczšce o odbiór piłki najbardziej zażarcie ze wszystkich rywali. Po raz pierwszy od 1963 r. Tottenham zdobył wicemistrzostwo kraju, drugi rok z rzędu awansował też do Ligi Mistrzów. Najbardziej znani dziœ zawodnicy tej drużyny – Harry Kane czy Dele Alli – sš młodzi, podpisali wieloletnie kontrakty i głoœno deklarujš, że nigdzie się nie wybierajš. Ostatni rok na White Hart Lane udało się zakończyć bez porażki – w ostatnim meczu, z Manchesterem United, dominacja piłkarzy Pochettino była bez precedensu w historii pojedynków między tymi drużynami.

Nowy wybieg

Angielskie media zachwycały się w ostatnich miesišcach tš drużynš, bo stanowiła wyjštek potwierdzajšcy regułę. W Premier League, podobnie zresztš jak w większoœci czołowych lig europejskich, istnieje proste przełożenie między zamożnoœciš klubu, jego wydatkami na transfery i (zwłaszcza) pensje zawodników, a pozycjš w ligowej tabeli. Żeby drużyna Tottenhamu mogła naprawdę mieć równe szanse w walce o mistrzostwo Anglii, żeby zdołała – jak mówi jej trener – wejœć na „ostatni poziom", potrzebuje więcej pieniędzy. Pištka największych rywali – Chelsea, Arsenal, Manchester United, Manchester City i Liverpool – finansowo bije jš na głowę, ma większe obroty i wyższe dochody, a w zwišzku z tym może więcej płacić piłkarzom i za piłkarzy. Różnica w samych tylko zyskach z biletów między potentatami z Manchesteru a klubem z północnego Londynu wynosi 60 milionów funtów. Oto, dlaczego temat zmiany stadionu był na porzšdku obrad klubowego zarzšdu od kilkunastu lat, w których zresztš wiele innych angielskich klubów podejmowało decyzje o budowie nowych bšdŸ rozbudowie starych obiektów.

Nie były to, dodajmy, najłatwiejsze lata: z poczštku klub wykupywał po cichu nieruchomoœci wokół White Hart Lane. Potem – po uzyskaniu wsparcia władz miasta i kraju, zainteresowanych pozostaniem największego pracodawcy w jednej z najbardziej zaniedbanych dzielnic Londynu – ostatnich opornych wywłaszczano. Nie ukrywajmy: elementem tej historii jest i tajemniczy pożar położonej w cieniu obiektu fabryczki, której właœciciele, prowadzšcy tu swój biznes od kilku pokoleń, do końca opierali się propozycji nie do odrzucenia.

Po jednej stronie mamy więc kibicowskie emocje (ale także interes lokalnej społecznoœci, pełnej nadziei, że nowy stadion to nowe miejsca pracy i generalnie: dobra zmiana dla dzielnicy, która w 2011 r. mocno ucierpiała z powodu zamieszek), po drugiej nadzieje na wielki biznes. Żeby zwróciły się koszty budowy, trzeba będzie sprzedać prawa do nazwy nowego stadionu jakiemuœ potężnemu sponsorowi i dwa razy w roku wynajmować obiekt na mecze futbolu amerykańskiego. Koncesji na rzecz rozrywkowego podejœcia do sportu będzie zresztš więcej – coœ, co niektórych zachwyca, czyli przeszklony tunel, jakim piłkarze wychodzić będš na boisko, a sšsiadujšcy z luksusowymi restauracjami, których klienci będš mogli przyglšdać im się z najbliższej odległoœci, niektórym kojarzy się raczej z wybiegiem w ZOO.

Niewiele jest więc przykładów, na których tak dobrze widać, czym stał się współczesny sport: narzędziem komercji, w którym pojęcia takie, jak wiernoœć klubowym barwom znaczš bardzo mało. Zarazem: niewiele jest przykładów, na których tak dobrze widać coœ, co we współczesnym sporcie wcišż udaje się ocalić. Wœród piłkarzy honorowanych na murawie podczas pożegnania White Hart Lane były nie tylko wielkie gwiazdy, ale i ludzie ciężko pracujšcy dla drużyny – tacy, bez których owe gwiazdy nigdy nie mogłyby œwiecić tak jasno. Kiedy jeden za drugim wychodzili z tunelu – staruszkowie na równi z trzydziestolatkami – mijali szpaler utworzony przez chłopców z klubowej akademii; dla tych ostatnich trudno o lepszš lekcję historii. Kiedy na boisko wbiegli kibice, z pewnoœciš zakłócili perfekcyjnie przygotowany scenariusz, ale zarazem pokazali, że to miejsce należało i należy również do nich – może nawet bardziej niż do panów w garniturach.

Ku przyszłoœci

Dziœ, miesišc po tamtym pożegnaniu, White Hart Lane legło już w gruzach, nad którymi wznoszš się dŸwigi z budowy nowego obiektu (liczba widzów, których pomieœci, ma przekraczać 61 tysięcy; na White Hart Lane wchodziło nieco ponad 36 tysięcy). Zanim będzie gotowy, przez cały przyszły sezon piłkarze Tottenhamu grać będš na Wembley.

Zostały wspomnienia, nie tylko piłkarskie. O rozgrywanym tutaj w 1935 r. meczu z reprezentacjš Niemiec i o policji dokonujšcej aresztowań wœród próbujšcych zakłócić atmosferę piłkarskiego œwięta antyfaszystów. O działajšcej tu podczas wojny fabryce masek gazowych i o meczach organizowanych mimo groŸby niemieckiego bombardowania, w trakcie których zdarzało się, że brakujšcych zawodników trzeba było dobierać spoœród widzów. O walce o życie Fabrice'a Muamby, który miał zawał podczas meczu Pucharu Anglii z Boltonem (serce piłkarza nie biło przez długie 78 minut).

Zresztš myœlcie sobie, co chcecie: w trakcie uroczystoœci pożegnania stadionu White Hart Lane spadł deszcz, żeby w jej kulminacyjnym momencie na niebie mogła pojawić się tęcza.

Autor jest dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego", autorem ksišżki i bloga „Futbol jest okrutny".

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL