Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Adam Horowski. Pasjonujšcy przewodnik po kinie postapokaliptycznym

Plus Minus
Nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglšdał koniec œwiata, ale domyœlamy się już, co wydarzy się potem.

Opowiadajš o tym filmy postapokaliptyczne, które szerokim strumieniem płynš do kin i wirtualnych wypożyczalni. Adam Horowski, poznański bloger i pasjonat kina, podjšł się zadania skatalogowania i opisania najważniejszych tego typu produkcji. Pierwszy tom leksykonu wydał własnym sumptem w twardej okładce, na wysokiej jakoœci papierze. Przyjemnie bierze się go do ršk. A jeszcze przyjemniej czyta.

Niecałe dwieœcie pozycji ułożono w kolejnoœci alfabetycznej, od A do O. Znalazły się wœród nich zarówno doskonale znane produkcje, jak i tytuły niszowe, kojarzone jedynie przez miłoœników gatunku. Sš filmy, seriale, krótkometrażówki, tytuły nowe i stare. „Matrix" braci Wachowskich czy „Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna sšsiadujš tu więc z „Barbarzyńskš nimfomankš w piekle dinozaurów" Bretta Pipera z 1990 roku czy „Duchami powietrza, gremlinami chmur" Alexa Proyasa. Nie brakuje również polskich produkcji – pojawia się bowiem kino Piotra Szulkina z kultowym „Golemem" na czele.

Horowski nie traci miejsca na zdjęcia, precyzyjne wyliczanie obsady czy inne niepotrzebne ornamenty. Ponad trzysta stron zapełnia tekstem, a œciœlej szczegółowymi recenzjami poszczególnych tytułów. Autor nie ogranicza się do przywołania treœci dzieł oraz ich oceny, ale podejmuje się również analizy przedstawionego w nich œwiata. Przytacza dzieła o podobnej stylistyce, odwołuje się do klasyki kina, wskazuje niekonsekwencje i niedoróbki. Pisze przy tym tak, że nawet najsłabsze produkcje – jak choćby „Eksterminatorzy roku 3000" włoskiego reżysera Giuliano Carnimeo – wydajš się atrakcyjne. Nie ukrywam, że właœnie takie przewodniki cenię najwyżej. Pełne pasji i miłoœci do kina.

Adam Horowski, „Leksykon filmów postapokaliptycznych. Tom I"

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL