Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Fotogeniczny Macierewicz

Fotorzepa, Darek Golik
Felieton piszę zazwyczaj we wtorki, póŸnym wieczorem w Waszyngtonie.

Dziœ chciałam napisać, może nawet pokpić sobie z podniecenia w amerykańskich mediach w sprawie ewentualnej kandydatury Oprah Winfrey na prezydenta USA. Pani Oprah jest bardzo znanš postaciš telewizyjnš, œwietnš aktorkš i znakomitš biznesmenkš (albo bizneswomankš). W niedzielę wygłosiła w Hollywood udanš mowę na wręczaniu Złotych Globów, a w poniedziałek jej dwoje znajomych miało podzielić się z CNN informacjš, że Winfrey „aktywnie myœli" o kandydowaniu w roku 2020. Reakcje były natychmiastowe: zaczęły się spekulacje, „co będzie, jeœli...", prezydent Trump ogłosił, że na pewno pokona jš w wyborach, a konserwatywny think tank Heritage Foundation zaprosił jš już na debatę o polityce. Temat rzeczywiœcie fascynujšcy.

Zanim zaczęłam pisać o Oprah Winfrey, rzuciłam jednak okiem na wiadomoœci internetowe o Polsce i zobaczyłam, że zmiana na stanowisku ministra obrony narodowej wywołała jeszcze większš euforię medialnš niż niekandydatura aktorki na prezydenta USA.

Wystukałam więc „Antoni Macierewicz" w Google'u po polsku (zwykle szukam wszystkiego w anglojęzycznym) i uderzyło mnie przede wszystkim, że na pierwszym miejscu, ilustrowane zdjęciami, były artykuły z rosyjskiego (nawet nie prorosyjskiego) portalu Sputnik. Wiadomo, że miejsce na stronicy Google'a nie sš przypadkowe i może ktoœ (kto???) mógłby zadbać o to, by to nie Putin sterował wiadomoœciami po polsku.

Dymisję ministra obrony narodowej komentował rosyjski senator Aleksiej Puszkow, a komentarz opatrzony był zdjęciem ministra Macierewicza w pozie typowej dla modlitwy muzułmańskiej. Być może, gdy opadnš już emocje, ktoœ wpadnie na pomysł, by przeanalizować karierę politycznš Macierewicza pod kštem jego fotogenicznoœci (lub jej braku). Można by na przykład pokazywać jego zdjęcia na zmianę ze zdjęciami Brada Pitta, z identycznymi cytatami i pytać ankietowanych, któremu politykowi bardziej ufajš.

Inne media po polsku przedstawiały całš gamę konkurujšcych ze sobš stwierdzeń. NaTemat groziło: „Macierewicz zostanie nowym marszałkiem Sejmu. Jeœli i ta plotka się sprawdzi, ťszalony AntekŤ zostanie drugš osobš w państwie. Jeœli coœ się stanie Andrzejowi Dudzie, zostanie prezydentem i zwierzchnikiem sił zbrojnych". TV Republika replikowała: „Były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz miał zostać marszałkiem Sejmu? To fake news! Został usunięty na wniosek prezydenta Dudy!".

Dziwne wydało mi się, że, mimo iż od wielu miesięcy, a nawet lat trwała dyskusja, czy Macierewicz będzie w rzšdzie czy nie będzie, tytuły portali przeœcigały się w zdumieniu. „Przez cały dzień pojawiały się nowe, szokujšce informacje w tej sprawie..."; „To było prawdziwe trzęsienie ziemi"; Niezależna.pl: „Wiadomoœć o dymisji ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza była dla obozu patriotycznego w Polsce największym zaskoczeniem tzw. rekonstrukcji rzšdu".

Innš sensacyjnš wiadomoœciš było, że „Antoni Macierewicz walczył jak lew do samego końca. Mamy dowód!". Chodziło o to, że na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej już po nominacji Mariusza Błaszczaka, pojawiło się (na kilka minut?) zdjęcie Macierewicza z podpisem, że to Błaszczak.

Nawet opozycja totalna była zaskoczona, gdyż od dawna rozpowiadano, że nikt nie œmie tknšć Macierewicza, bo ma „haki na wszystkich" i wszyscy się go bojš (to przez te jego oczy), i że „o. Tadeusz Rydzyk lubi Macierewicza" i nigdy nie dopuœci do jego dymisji.

Na prawicy pojawiły się oczywiœcie teorie spiskowe, że nie tylko prezydent Duda, ale i prezes PiS Jarosław Kaczyński, jak i premier Mateusz Morawiecki maczali palce w dymisji Antoniego Macierewicza i w reorganizacji rzšdu. Te teorie sprytnie zbijał w Radiu WNET (w którym i ja czasem się odzywam) redaktor Stanisław Michalkiewicz z oryginalnš dla siebie tezš, że nad zmianami w rzšdzie rozpostarty jest „żydowski parasol ochronny".

Gdy dostałam już zawrotu głowy, wróciłam do anglojęzycznej strony, gdzie Reuter sucho podawał, że „Defence Minister Antoni Macierewicz" został zdymisjonowany za opóŸnienia w modernizacji armii i konfliktowoœć. Chociaż niemiecko-brytyjski baron Paul Julius Freiherr von Reuter, założyciel agencji, przeszedł z judaizmu na luteranizm, to obecny dyrektor generalny Jim Smith nie wydaje się trzymać żadnego parasola. Š?

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL