- W marcu 2018 r. zawarliśmy z pracownikiem porozumienie o rozwiązaniu umowy ze skutkiem na koniec czerwca br. Do czasu ustania stosunku pracy został on zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Czy do końca okresu obowiązywania umowy o pracę należy wypłacać tej osobie tylko podstawowe wynagrodzenie, czy też dodatki w postaci np. premii, które przysługują na podstawie obowiązującego w spółce z o.o. regulaminu wynagradzania. Porozumienie milczy na ten temat, podobnie jak regulamin. W praktyce dotąd wypłacaliśmy zwalnianym zarówno pensję zasadniczą, jak i wszystkie dodatki, ale nowy prezes uznał, że tak nie powinno być. – pyta czytelniczka.

Na uwagę w tym kontekście zasługuje wyrok Sądu Najwyższego z 6 marca 2018 r. (II PK 86/17). SN stwierdził w nim, że za okres od zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy do daty zakończenia stosunku pracy pracownik ma prawo nie tylko do wynagrodzenia zasadniczego, ale również do pozostałych składników jego pracy – ruchomych lub czasowych.

Wprawdzie zarówno porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę, jak i zakładowy regulamin wynagradzania, nie zawierają żadnych zapisów na temat poruszonej kwestii. Jednak pewne niepisane zasady w tym zakresie obowiązywały w spółce. Wcześniej bowiem w takich sytuacjach, jak w stanie faktycznym, wypłacano zwalnianym uposażenie zasadnicze powiększone o określone dodatki. Ta praktyka jest zapewne znana pracownikowi. A skoro tak, to zasadnie może on domagać się wypłaty nie tylko podstawowego wynagrodzenia, ale także dodatków do pensji za okres do upływu okresu obowiązywania stosunku pracy. Nie ma znaczenia, że chodzi tu o porozumienie o rozwiązaniu umowy, a nie wypowiedzenie złożone przez pracodawcę. Odmienne potraktowanie tego podwładnego mogłoby zostać uznane za naruszenie zasady równego traktowania w zakresie rozwiązania stosunku pracy (art. 183a § 1 k.p.).

W interesie pracodawców leży, aby zawrzeć – np. w regulaminie wynagradzania – stosowne postanowienie, w świetle którego, w razie zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy z datą późniejszą, do czasu ustania stosunku pracy etatowcowi będzie przysługiwało wyłącznie zasadnicze wynagrodzenie za pracę.

podstawa prawna: art. 183a § 1 oraz art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 108)