Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pjongczang 2018

Igrzyska Paraolimpijskie: Zimš trudniej o medal

ROBERT GARDZIńSKI
To, co robimy dziœ, zaowocuje za cztery–osiem lat – mówi Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, alpejczyk, uczestnik paraigrzysk w Nagano, Salt Lake City i Turynie.

"Rzeczpospolita": W pištek w Pjongczangu rozpoczynajš się zimowe igrzyska paraolimpijskie. Reprezentacja Polski liczy tylko osiem osób...

Łukasz Szeliga: Plus trzech przewodników – każdy z nich stanowi zespół z zawodnikiem niedowidzšcym i traktujemy ich jak sportowców. Czyli łšcznie 11 osób.

W tym jeden kandydat do medalu?

Jeden bardzo realny – Igor Sikorski, alpejczyk, który wystšpi w czterech konkurencjach. W ubiegłorocznych mistrzostwach œwiata zajšł drugie miejsce w slalomie, a zawody o Puchar Œwiata kończył w czołowej trójce, jeżeli dojeżdżał do mety, bo jeŸdzi na ponad 100 procent, chociaż nam wystarczyłoby 100. Oczywiœcie liczę też na niespodzianki – zeszłoroczne wicemistrzostwo œwiata Witka Skupnia w biegowym sprincie stylem dowolnym to dowód na to, że można wygrywać z Austriakami, Francuzami czy Kanadyjczykami. W igrzyskach będzie trudno, bo rosyjscy biegacze startujšcy pod flagš Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) sš bardzo mocni.

To pańskie pierwsze igrzyska w nowej roli. Będzie pan rozliczany za działania poprzedników?

Nie chcę mówić, że wczeœniej w PKPar. – którego byłem wiceprezesem – nie działo się nic dobrego, ale jego aktywnoœć sprowadzała się do organizacji wyjazdu na igrzyska paraolimpijskie. Medale zapisywano na konto komitetu, choć tak naprawdę były zasługš klubów, które szkoliły zawodników. PKPar. w tym nie pomagał, co tłumaczono brakiem pieniędzy. Dziœ mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że wspieramy te przygotowania.

Co się zmieniło?

Działamy stale, a nie raz na dwa lata. Wnioskujemy o œrodki, podpisaliœmy umowy z oœmioma partnerami, chcemy, żeby było ich dziesięciu. Dzięki temu mogliœmy przekazać na przygotowania paraolimpijskie 6 milionów złotych, plus kwoty od partnerów i sponsorów, których nie mogę ujawnić, ale to zauważalne wsparcie.

Sport paraolimpijski stanšł na trzech nogach? Biznes dołšczył do Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?

Nawet na czterech, bo trzeba odróżnić partnerów od sponsorów. Ale podkreœlam, że bez MSiT i PFRON sport paraolimpijski w Polsce nie istniałby. Ministerstwo z roku na rok zwiększa pulę œrodków na sport paraolimpijski.

A PFRON? Zdecydował się na finansowanie sportu wyczynowego?

Przez ostatnie dwa lata PFRON realizował program „Olimpijczyk”, który jest też efektem mojej pracy i który bardzo pomógł w przygotowaniach do igrzysk w Rio de Janeiro – zawodnicy mieli zagwarantowane właœciwie wszystko. Ten program się skończył, ale PFRON wcišż umożliwia finansowanie zgrupowań i obozów sportowych.

Jak wyglšdamy na tle innych krajów Europy?

Polska dobrze i mocno wspiera sportowców paraolimpijskich. Co roku 8,5 mln złotych wędruje do byłych zawodników w ramach œwiadczeń dla medalistów (tzw. emerytury olimpijskie – red.), około 10 mln trafia do czynnych sportowców w postaci stypendiów sportowych MSiT. Polski Zwišzek Sportu Niepełnosprawnych Start przeznacza 8 mln na wsparcie sportu wyczynowego. Kolejny milion złotych to efekt wejœcia 25 naszych zawodników do Teamu100 (wspólny program Polskiej Fundacji Narodowej oraz MSiT, pozwalajšcy na finansowanie perspektywicznych sportowców – red.). Do tego wspomniane już wsparcie ze strony PKPar.

Potrzebny jest medal.

Może ten medal przekona zarzšd PKPar. do inwestowania w narciarstwo – a warto, bo stoki i trasy biegowe sš idealnš przestrzeniš integracji. Dlatego organizujemy obozy zimowe i letnie, wypożyczamy monoski dla osób, które mogš zjeżdżać tylko na siedzšco. PKPar. i PZSN Start umożliwiajš rozpoczęcie przygody ze sportem, pracujemy nad podstawš piramidy.

Kiedy przyjdš efekty?

To, co robimy teraz, zaowocuje za cztery–osiem lat. Próbujemy budować sport paraolimpijski także poprzez pływanie i lekkoatletykę. Pływanie to œwietny pomysł na rehabilitację niemal dla każdego, a do tego może wygenerować największš liczbę medali w igrzyskach. A lekkoatletyka rozwija naturalne cechy ruchowe – bieg, skok, rzut – dzięki temu doœć łatwo możemy zidentyfikować utalentowanych sportowców.

W Soczi medali nie było.

Nie, chociaż było blisko. W superkombinacji alpejskiej Maciek Krężel (startuje w jednej z kategorii dla niedowidzšcych – red.) był trzeci po slalomie, ale po supergigancie spadł na pište miejsce.

O sukcesy trudno, bo rywalizacja w sporcie niepełnosprawnych staje się coraz bardziej zacięta. Także jeœli idzie o ciemne strony. Rosji na igrzyskach nie będzie.

Na doping nie ma w sporcie miejsca, chociaż jestem przeciwnikiem karania grupowego. Nie wierzę, że wszyscy byli w to zaangażowani, jednoczeœnie wiem, że sankcje nałożone na Rosję biorš się z realnych przesłanek. W sporcie niepełnosprawnych, obok dopingu, istnieje jednak inny problem – klasyfikacja medyczna, czyli przypisanie sportowca do właœciwej grupy. Jeżeli zawodnik trafia do grupy zakładajšcej większš niepełnosprawnoœć niż jego własna, to rywalizacja staje się niesprawiedliwa. To tak jakby pięœciarza dać do niższej kategorii wagowej.

Sš tacy, którzy udajš bardziej poszkodowanych?

To domena Chin, zwłaszcza w klasach, gdzie trudno na pierwszy rzut oka uchwycić różnicę w sprawnoœci zawodników. Dlatego Chińczycy często ukrywajš sportowców przed startem i wystawiajš ich tylko raz – po to, aby wywalczyli minimum.

Z takš sytuacjš zetknšł się w Rio de Janeiro pływak Jacek Czech – rywalizował z trzema znacznie sprawniejszymi Chińczykami. To było widać gołym okiem. Nie sš to liczne sytuacje, ale jednak – dlatego IPC pracuje nad metodami weryfikacji klasyfikacji medycznej. Tak, żeby nie można było jej oszukać np. wkładajšc na pewien czas rękę w gips – co osłabi mięœnie i ograniczy ruchomoœć stawu. Grupy trzeba weryfikować, bo zdarzajš się też przypadki skutecznej rehabilitacji, np. po wylewie krwi do mózgu – w efekcie zawodnik może kilkakrotnie przejœć do „sprawniejszej” grupy startowej. I akurat tego można sobie życzyć.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL