Anglicy wygrali trzy najważniejsze turnieje młodzieżowe

Angielskie kluby wydają miliony na zagranicznych piłkarzy w czasach, gdy młodzież z Wysp podbija świat.

Publikacja: 30.10.2017 17:59

Rhian Brewster z Liverpoolu został królem strzelców mistrzostw świata do lat 17

Anglicy jako pierwsi wygrali w jednym roku trzy najważniejsze turnieje młodzieżowe. W niedzielę pokonali Hiszpanię w finale mistrzostw świata do lat 17 aż 5:2. W czerwcu drużyna do lat 20 była najlepsza w swojej kategorii wiekowej (w finale 1:0 z Wenezuelą). W lipcu zespół U-19 został mistrzem Europy, wygrywając z Portugalią 2:1. Jeśli dodamy do tego półfinał Euro U-21 i zwycięstwo w prestiżowym turnieju w Tulonie (Anglicy wysłali tam rezerwy), zaczynamy zdawać sobie sprawę, że na Wyspach dokonuje się rewolucja.

Anglia nigdy wcześniej nie zdobyła mistrzostwa świata w żadnej kategorii młodzieżowej. W zamierzchłych czasach – 1982 i 1984 – dwukrotnie triumfowała w Euro do lat 21, w nieco mniej zamierzchłych (2010 i 2014) wygrywała europejski tytuł do lat 17. Jedynym krajem, który zdobył złote medale mundiali w dwóch kategoriach wiekowych tego samego roku, była Brazylia (2003). Inna sprawa, że z tamtych obu zespołów karierę zrobiło zaledwie kilku zawodników – Dani Alves, Adriano Correia, Fernandinho. Uznany wówczas za najlepszego zawodnika MŚ do lat 20. Dudu Cearense w Europie grał w CSKA Moskwa, Olympiakosie Pireus i OFI Kreta, a filary zespołu do lat 17 – Abouda i Evandro – występują dziś w Japonii i Indiach.

Anglicy już swoich młodych piłkarzy uznali za „królów świata" (tak relację z finału zatytułowała jedna z gazet). Podwaliny pod zmianę systemu szkolenia położył Howard Wilkinson – ostatni angielski trener, który zdobył mistrzostwo kraju (w 1992 roku z Leeds United). W 1997 roku został dyrektorem technicznym federacji i opracował projekt National Football Centre.

Imponujący budynek federacji i centrum szkoleniowe w Burton-upon-Trent zostało otwarte w październiku 2012 i wzbudzało mnóstwo kontrowersji. Przede wszystkim ze względu na koszty – budowa kosztowała ponad 100 milionów funtów. Na miejscu jest 12 boisk, zarówno trawiastych, jak i sztucznych, siłownie, baseny, gabinety lekarskie.

St. George's Park National Football Centre jest domem dla 24 reprezentacji Anglii – we wszystkich kategoriach wiekowych, obu płci. Trenerzy pracują w tym samym miejscu, spotykają się codziennie na obiadach i wykładach, co zapewnia przepływ informacji.

Tam też odbywa się edukacja trenerów. W ostatnich latach liczba szkoleniowców młodzieży i dzieci w Anglii znacząco wzrosła. W 2014 roku było ich około 800, dziś są ponad dwa tysiące. Związek uchwalił Narodową Strategię Gry, w ramach której w latach 2015–2019 przeznaczy ponad 250 milionów funtów na budowę boisk w całym kraju, gdzie pracować mają właśnie ci wyedukowani trenerzy (pokolenia, które zdobyły w tym roku tytuły, jeszcze nie są beneficjentami tego programu).

Kto wie jednak, czy równie ważna nie była inna decyzja Wilkinsona – zlikwidowanie szkolenia w federacji i przesunięcie całej odpowiedzialności na kluby i akademie. Wilkinson wymusił, by licencję mogły otrzymywać tylko kluby posiadające akademie. Dziś 12 tysięcy dzieciaków trenuje w młodzieżowych drużynach profesjonalnych angielskich klubów.

Do tego doszły ambicje Romana Abramowicza, właściciela Chelsea, i później szejków z Manchesteru City, którzy wymarzyli sobie produkowanie najlepszych piłkarzy. W zespole mistrzów świata do lat 17 pięciu zawodników jest z Chelsea, a trzech z City, chociaż Jadon Sancho w rubryce „klub" wpisuje już Borussia Dortmund. Król strzelców i gwiazda mundialu do lat 17 Rhian Brewster sześć lat trenował w Chelsea, zanim przeszedł do Liverpoolu.

Problemem będzie teraz przejście tych chłopców do drużyn seniorów. Premier League obcokrajowcami stoi, i to tymi ze światowej elity, młodzi Anglicy dostają bardzo mało szans na grę. Wiele było pomysłów, by to zmienić, Wilkinson chciał, aby w niższych ligach (ale tych zawodowych) rywalizowały drużyny z akademii klubów Premier League, ale nigdy nie wprowadzono tego w życie. Młodymi Anglikami na razie najbardziej interesują się Niemcy – Sancho trafił do Dortmundu, Reece Oxford już jest w Mönchengladbach, Kaylen Hinds w Wolfsburgu, a Ryan Kent we Freiburgu.

Wkrótce przekonamy się, czy Niemiec był mądrzejszy od Anglika.