Ekstraklasa: Lech wygrywa rundę zasadniczą. Wpadka Jagiellonii

Dzięki wygranej 3:1 z Górnikiem Zabrze, Lech Poznań wygrał rundę zasadniczą piłkarskiej Lotto Ekstraklasy. Do fazy finałowej drużyna Nenada Bjelicy podejdzie z jednym punktem przewagi nad Jagiellonią Białystok i Legią Warszawa.

Aktualizacja: 08.04.2018 00:01 Publikacja: 07.04.2018 20:16

Łukasz Trałka

Liderem przed 30. kolejką była Jagiellonia Białystok, która jednak nie wykorzystała szansy na zachowanie przewagi nad resztą stawki po tym, jak niespodziewanie przegrała na własnym stadionie z Wisłą Płock 1:3. To już druga z rzędu porażka białostoczan - przed tygodniem ulegli na wyjeździe również niżej notowanemu Zagłębiu Lubin 0:1.

Potknięcie Jagiellonii wykorzystał Lech Poznań, wygrywając 3:1 z Górnikiem Zabrze i spychając zespół trenera Ireneusza Mamrota na drugie miejsce w tabeli. Gospodarze prowadzili od końcówki pierwszej połowy, gdy do siatki trafił Kamil Jóźwiak. Na kwadrans przed końcem jednak z rzutu karnego wyrównał Damian Kądzior, ale zabrzanie nie cieszyli się długo z remisu. Zaledwie sześć minut później na ponowne prowadzenie wyprowadził Lecha Łukasz Trałka, a w doliczonym czasie wynik ustalił Radosław Majewski.

Trzecie miejsce po rundzie zasadniczej, ze stratą zaledwie jednego punktu do Lecha, zajęła warszawska Legia, która bez większych problemów wygrała na Łazienkowskiej z Pogonią Szczecin 3:0. Oprócz Lecha, Jagiellonii i Legii, w górnej połowie tabeli, która walczyć będzie o mistrzostwo, zagrają: Wisły z Płocka i Krakowa, Górnik Zabrze, Korona Kielce i Zagłębie Lubin.

Szansę na przeskoczenie ostatniego z tych zespołów miała jeszcze przed ostatnią kolejką Arka Gdynia. Przegrała jednak wyjazdowe starcie z Lechią Gdańsk 2:4. Trzy bramki dla gospodarzy strzelił Flavio Paixao.

Wyniki 30. kolejki Ekstraklasy:

Cracovia - Zagłębie Lubin 2:2 (0:0)

Bramki: Krzysztof Piątek 2 (72-karny, 76) - Jakub Mares (51), Bartłomiej Pawłowski (90).

Lech Poznań - Górnik Zabrze 3:1 (1:0)

Bramki: Kamil Jóźwiak (45), Łukasz Trałka (81), Radosław Majewski (90) - Damian Kądzior (75-karny).

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 4:2 (4:0)

Bramki: Flavio Paixao 3 (14, 28-karny, 39), Sławomir Peszko (25) - Luka Zarandia (66), Enrique Esqueda (90).

Piast Gliwice - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 1:1 (1:0)

Bramki: Jakub Czerwiński (15) - Vladislavs Gutkovskis (90).

Śląsk Wrocław - Korona Kielce 1:1 (1:0)

Bramki: Marcin Robak (45-karny) - Ivan Jukic (53).

Jagiellonia Białystok - Wisła Płock 1:3 (0:2)

Bramki: Martin Pospisil (54) - Arkadiusz Reca 2 (9, 27), Semir Stilic (76).

Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 3:0 (1:0)

Bramki: Kasper Hamalainen (26), Jarosław Niezgoda (48), Sebastian Szymański (71).

Sandecja Nowy Sącz - Wisła Kraków 0:0