Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi

Jerzy Kowalski
Fotorzepa, Waldemar Kompala
Czy głodna lwica może zachowywać się „humanitarnie" i oszczędzić schwytanš anytlopę? A czy rekin może wyrzec się krwiożerczego instynktu?

Różnie można reagować na te pytania. Wszystko zależy od odpowiadajšcego podmiotu, jego wrażliwoœci, doœwiadczenia, empatii, poglšdów, wreszcie interesów. Ustawodawca, o dziwo, też zabrał głos w tej sprawie. Uznał, że można poskromić siłę i dominację. Precyzyjnie mówišc chodzi o nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Ustawa, która ma ograniczyć, a może nawet wyeliminować nieuczciwe praktyki rynkowe właœnie weszła w życie (12 lipca).

Czy uda się nowym regulacjom zapobiec niesprawiedliwemu eksploatowaniu słabszych finansowo i organizacyjnie przez tych, którzy sš w pierwszej lidze i walczš w kategorii wagi ciężkiej? Różnice ekonomiczne na rynku rolno-spożywczym determinujš powstawanie monopolistycznych praktyk, ucišżliwych warunków dostaw. Powodujš wydłużanie terminów płatnoœci za dostarczone do gigantów sieciowych jabłka, soczki, œmietanki i œwinki.

Przyczyniajš się także do drastycznego zaniżania cen zbytu tych produktów. Lekarstwem ma być nowa ustawa. Ona definiuje, na czym polega przewaga kontraktowa, co sš produkty rolno-spożywcze, jak powinny brzmieć umowy handlowe z rolnikami i dostawcami, jakie kary grożš za nadużywanie pozycji ekonomicznej. Ważna przy tym jest zasada, że różnica potencjałów ekonomicznych jest rzeczš normalnš, ale nadużywanie swojej pozycji rynkowej już nie. To ostatnie zasługuje na karę. Wszystko w interesie równowagi sił rynkowych. Więcej szczegółów w artykule Aleksandry Berger „Trochę ochrony dla słabszych ekonomicznie".

Zapraszam do lektury także innych tekstów w najnowszym numerze „Prawo w Biznesie".

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL