Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Szułdrzyński: Blitzkrieg Kaczyńskiego

Fotorzepa, Waldemar Kompała
Kto się spodziewał, że przedostatnie posiedzenie Sejmu przed wakacjami będzie upływało w leniwej i letniej atmosferze, ten się pomylił. Bo Prawo i Sprawiedliwoœć postanowiło przeprowadzić w parlamencie iœcie artyleryjskš ofensywę.

Wychodzšc z założenia, że każda z przyjętych zmian może wywołać protesty, PiS postanowił uporać się z nimi na jednym posiedzeniu Sejmu. To prawda, każda z tych ustaw osobno mogłaby kosztować partię rzšdzšcš ciężkš batalię. Rewolucja w sšdownictwie polegajšca na skasowaniu dotychczasowej Krajowej Rady Sšdownictwa i zmianie ustroju sšdów już sama w sobie jest wręcz ustrojowš zmianš. Również kolosalne znaczenie ma prawo wodne, które centralizuje całš politykę wodnš i zabiera samorzšdom ważne Ÿródło dochodów. Gwałtowne reakcje oraz huraganowš krytykę, m.in. w tabloidach, wywołał również pomysł podniesienia opłaty paliwowej. Mimo to PiS zdecydował się nad tš ustawš pracować i odrzucił w œrodę wniosek o odrzucenie tego projektu.

PiS wyszedł z założenia, że wszystkim tym trzeba się zajšć jednoczeœnie. Wszak opinia publiczna ma pewnš wypornoœć i ograniczonš podzielnoœć uwagi. Mówišc cynicznie: ani obywatele, ani komentatorzy nie mogš się ekscytować kilkoma ważnymi sprawami naraz. Każda z nich, majšc wielkš siłę rażenia, paradoksalnie przykrywa pozostałe.

Jak widać, PiS uznał, że moment szczytowego poparcia to ta chwila, gdy można sobie pozwolić na kosztowne zmiany, i lepiej narażać się na straty, gdy ma się bardzo wysokie poparcie, a opozycja jest w głębokiej defensywie. Platforma się zakiwała, Nowoczesna nie ma na siebie żadnego pomysłu, Klub Kukiz'15 wyludnia się w oczach. Jeœli dodać do tego opozycję pozaparlamentarnš z Władysławem Frasyniukiem, który hamletyzuje – chciałby stanšć na jej czele, ale nie ma œmiałoœci – PiS ma naprawdę bardzo wygodnš pozycję.

Paradoksalnie partii rzšdzšcej pomógł też przeciek z Kancelarii Prezydenta o planowanym przez Andrzeja Dudę wecie wobec zmian ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Na krótkš metę kolejny temat o wielkiej sile rażenia – wszak byłby to pierwszy raz, gdy Duda wyrzuca do kosza ustawę przysłanš mu przez zdominowany przez PiS parlament – osłabia wrażenie wywołane przez wszystkie sprawy, którymi zajmuje się właœnie Sejm.

Tylko, że ta ostatnia sprawa może się partii rzšdzšcej odbić w przyszłoœci czkawkš. Tydzień temu polityk z otoczenia Andrzeja Dudy mówił mi: – Proszę się szykować na proces emancypacji prezydenta.

Wówczas wyglšdało to po prostu na radoœć z sukcesu, jakim dla Andrzeja Dudy była wizyta Donalda Trumpa. Teraz widać, że prezydent zaczyna realizować swój plan. Samorzšdowcy apelowali, by ustawę wysłał do Trybunału Konstytucyjnego. Duda jednak uznał, że jest ona zła i trzeba jš zawetować.

Niemal dokładnie dwa lata od rozpoczęcia urzędowania byłaby to spora zmiana na naszej scenie politycznej. I to głowa państwa może być w najbliższych miesišcach znacznie większym problemem Jarosława Kaczyńskiego niż opozycja czy ustawy, które przeforsował w Sejmie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL