Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Jerzy Kowalski o umowach na roboty budowlane: Nieustanne cierpienia młodego podwykonawcy

tv.rp.pl
Prawdziwy podwykonawca żadnej roboty się nie boi. On jest jak nieodżałowana Irena Kwiatkowska z „Czterdziestolatka".

Podwykonawca pracujšcy. To podmiot obecny na każdym bez mała placu budowy w Polsce. To on podłšczy latarnie na nowej ulicy, wyleje fundamenty pod hipermarketem, wstawi kolanka miedziane do wszystkich rur w dziesięciu blokach mieszkalnych na właœnie wzniesionym „Osiedlu Walki Młodych", wybuduje drogę dojazdowš do biura głównego inżyniera i projektanta, wreszcie wytnie drzewa na 5 hektarach pod inwestycję energetycznš.

W końcu, zanim wystawi stosownš fakturę inwestorowi albo wykonawcy, zatknie w wentylacji na dachu apartamentowca œwieżš, pachnšcš wiechę. Wtedy też zacznie czekać na pienišdze dla swoich ludzi, prosić prezesa banku, odwiedzać zarzšd głównego wykonawcy, dzwonić do zaprzyjaŸnionego posła z zaprzyjaŸnionej partii czy też stronnictwa. Wreszcie pójdzie do adwokata. Ten zaœ zacznie długoletni proces o pienišdze za zrealizowane bez zarzutu roboty budowlane. Tak było i jest nadal, mimo wielokrotnych nowelizacji stosownych przepisów Kodeksu cywilnego. Niewiele udało się zmienić na rynku budowlanym. Teraz mamy kolejnš próbę przebudowy modelu solidarnej odpowiedzialnoœci inwestora za należne podwykonawcom wynagrodzenie. Zasada ma być prosta – inwestor ma odpowiadać solidarnie z wykonawcš za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonanych przez niego robót budowlanych, których szczegółowy przedmiot został zgłoszony inwestorowi przez wykonawcę lub podwykonawcę przed przystšpieniem do wykonywania tych robót.

Czy to legislacyjne przedsięwzięcie się powiedzie i wszystkie strony inwestycyjnej układanki będš zadowolone? Czas pokaże. Tymczasem warto poznać kierunki zmian. Wystarczy przeczytać artykuł „Jaka ochrona dla podwykonawców" Piotra Pawłowskiego z Kancelarii Prawnej Piszcz i Wspólnicy.

Zapraszam do lektury także innych tekstów w najnowszym numerze „Prawa w Biznesie".

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL