Gwiazdowski o wyborze sędziów KRS

Czytam w prasie „opozycyjnej" – bo od pewnego czasu prasa jest albo prorządowa, albo opozycyjna i tylko się zamienia miejscami wraz ze zmianą w ławach rządowych – że planowane przez Zbigniewa Ziobrę zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa będą oznaczać „zielone światło dla rozprawy z przeciwnikami politycznymi PiS", bo ci „nie będą mogli już liczyć na to, że odwołując się do sądu od działań prokuratury i służb, znajdą tam prawo i sprawiedliwość". Jak to możliwe? Przecież do KRS będzie można wybrać członków spośród dotychczasowych sędziów! Czyżby ci, którzy dziś nimi są, byli źli? Czyżby PiS miał rację, że to podejrzane środowisko?

Publikacja: 12.04.2017 09:19

Gwiazdowski o wyborze sędziów KRS

Foto: Archiwum

Czytam dalej, że „w liczącej 10 tys. osób społeczności sędziowskiej władza zapewne znajdzie także takich, którzy na łamaniu demokracji będą chcieli zrobić karierę". Przez 27 lat środowisko, które chce decydować samo o sobie, nie pozbyło się ze swoich szeregów tych, którzy dziś stanowią zagrożenie dla tego środowiska i dla państwa prawa? Co więcej, podejrzewam, że wśród tych, którzy „na łamaniu demokracji będą chcieli robić kariery", są nie tylko starzy sędziowie, którzy kariery chcieli robić jeszcze w PRL, ale także ci, których to środowisko dokooptowało do swojego grona na podstawie własnych decyzji! Czy to nie ci, którzy od 2009 r. kształcą się razem z prokuratorami w stworzonej przez koalicję PO–PSL – wbrew protestom niektórych adwokatów i uczonych – Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury? Czy ci, którzy dotąd szli do sądu po sprawiedliwość, a trafiali na tych sędziów, którzy są gotowi „na łamaniu demokracji robić kariery", mogli liczyć na sprawiedliwość? No właśnie nie mogli. I dlatego dziś PiS może po PiS-owsku robić to, co robi. Bo sędziowie zapomnieli, że nie są trzecią władzą, która do spółki z dwiema pozostałymi dręczy obywateli, tylko powinni być władzą, która broni obywateli przed pozostałymi dwiema. Ale kto by tam dziś czytał jakiegoś Monteskiusza!

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku