Amnezja ustawodawcy - Tomasz Pietryga o przepisach o odpowiedzialności urzędników

aktualizacja: 20.03.2017, 06:08
Tomasz Pietryga
Tomasz Pietryga
Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Przepisy o odpowiedzialności urzędników są wręcz książkowym przykładem tego, jak nie powinno być tworzone prawo i z jakim lekceważeniem do efektów swojej twórczości podchodzi ustawodawca.

REDAKCJA POLECA

Uchwalono je sześć lat temu pod chwytliwym hasłem: już dość urzędniczej mitręgi i bezkarności tych, którzy swoimi decyzjami szkodzą, zamiast wspierać.

Zły urzędnik miał płacić za swoje błędy, i to sporo. Restrykcyjne prawo miało go zachęcić do większej staranności oraz zniechęcić do czynienia z urzędu prywatnego folwarku.

Tak się nie stało. Przepisy stworzono chyba na pokaz. Procedury pozwalające ukarać urzędnika tak sformalizowano, że do tej pory nie ukarano nikogo. Bo raczej trudno uwierzyć, aby w milionowej urzędniczej armii nikt nie popełnił rażących błędów lub świadomych zaniedbań. Najlepszym przykładem wydaje się reprywatyzacja w Warszawie.

Zasmucająca jest również amnezja ustawodawcy, który w świetle kamer uchwalił przepisy i o nich zapomniał. Bo w Polsce skutków działania nowego prawa nikt nie monitoruje, choćby po to, aby wprowadzić do niego potrzebne korekty, kiedy po wejściu w życie zderzy się z rzeczywistością.

Mamy więc fikcję, bubel prawny, który parlament powinien jak najszybciej poprawić.

POLECAMY

KOMENTARZE