Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Przepisy podatkowe jak statki

Robert Gwiazdowski
Fotorzepa, Robert gardziński RG Robert gardziński
Minister Marek Gróbarczyk przedstawił projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Politycy wracajš więc do zajmowania się przemysłem, który wczeœniej doprowadzili do upadku, a który ostatnio ma się całkiem dobrze.
Ważne sš przedstawione instrumenty aktywizacji. Głównie podatkowe. Rzšd przyznaje więc, choć niestety nie wprost, tylko cichaczem, że polski bałagan podatkowy, nazywany przez niektórych „systemem", hamuje rozwój polskiej gospodarki. Minister przyznaje, i to w dodatku uwypukla, że przepisy polskiej ustawy o podatku od towarów i usług „sš bardziej restrykcyjne, niż umożliwia to unijna dyrektywa"! Brawo Wy! Od lat powtarzamy wszystkim zwolennikom „dostosowywania prawa polskiego do wymogów unijnych", że powinna obowišzywać zasada: „Unia + zero" – żadnych innych restrykcji ponad te, których wymaga biurokracja brukselska. Ona wymaga i tak zbyt wiele. Hitem dnia był jednak kolejny slajd z prezentacji z propozycjš zmian w podatku dochodowym. Na slajdzie było napisane: „zryczałtowany podatek od wartoœci sprzedanej produkcji w wysokoœci 1 proc."! Brawo Wy! Postulujemy to prawie od 20 lat, w końcu zaczęło docierać.
Można byłoby jednak zapytać, skoro coœ jest dobre do „aktywizacji" przemysłu stoczniowego, to dlaczego miałoby być niedobre dla innych gałęzi przemysłu, a może i dla całego handlu też? Niestety, do tej beczki miodu dodano nie łyżkę dziegciu, tylko dwie jego beczki. Czar prysł po obejrzeniu dwóch kolejnych slajdów. Nowy podatek ma być przedmiotowy, a nie podmiotowy, i dotyczyć tylko budowy nowych jednostek, a nie podatników jako takich. I ma obowišzywać przez trzy lata. Czyli zamiast uproszczenia będzie utrudnienie. Ograniczenie przedmiotowe da się jeszcze prosto obejœć – mogš powstać spółki celowe do budowy konkretnych jednostek. Niestety, w czwartym i pištym roku będš musiały się one borykać już z opodatkowaniem na zasadach ogólnych, bo przecież wybór ryczałtu ma być na trzy lata. Do tworzenia przepisów podatkowych potrzebna jest jednak znajomoœć rzeczy – podobnie jak do budowy okrętów. Oby więc ustawa o opodatkowaniu przemysłu okrętowego nie okazała się takš samš klęskš jak ustawa o opodatkowaniu hipermarketów. Bo w Ministerstwie Finansów potrafiš sknocić wszystko. Autor jest profesorem Uczelni Łazarskiego i adwokatem
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL