Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Wyłudzenia VAT i startupy: Bez własnego lokalu? Podejrzany! - komentuje Paweł Rochowicz

Paweł Rochowicz
tv.rp.pl

Œciganie wirtualnych biur w XXI wieku to absurd i rzucanie startupom kłód pod nogi.

Znam kilkoro znakomitych młodych adwokatów, którzy wygrywajš sprawy sšdowe i sš ekspertami w skomplikowanych dziedzinach prawa. Wcišż jednak nie stać ich na własny lokal dla kancelarii. Pracujš w lokalu dzielonym przez kilkudziesięciu innych prawników.

Minister sprawiedliwoœci mógłby dojœć do wniosku, że prawnicy bez własnego lokum sš podejrzani. Może majš coœ do ukrycia? No to odbierzmy im uprawnienia adwokackie!

Choć minister Zbigniew Ziobro wpada na różne dziwne reformatorskie pomysły, to taki absurd nie przyszedł mu jeszcze do głowy. Bo przecież o klasie czy uczciwoœci prawnika nie œwiadczy to, w jakim lokalu pracuje. Niestety, resort finansów ma inne podejœcie. Choć ustami obecnego premiera dużo mówił o wspieraniu startupów, to rękami urzędników skarbowych rzuca im kłody pod nogi. A przecież wirtualne biuro jest często jedynym wyjœciem dla młodej firmy. Jej jedynym kapitałem sš nowatorskie pomysły, często technologiczne. Fiskus z kolei ma do dyspozycji coraz to nowsze technologie (na przykład Jednolity Plik Kontrolny), pozwalajšce skontrolować każdy grosz wydawany przez przedsiębiorców. Także tych małych. Oczywiœcie, może i powinien œcigać oszukańcze firmy słupy, fikcyjnie rejestrowane w różnych miejscach. Ale czy w drugiej dekadzie XXI w. posiadanie stałego lokalu przesšdza o uczciwoœci? Niekoniecznie. Bo można być uczciwym wobec państwa, a nowe technologie czy pisma procesowe tworzyć nawet w pocišgu i autobusie.

Nowej pani minister finansów takš technologicznš notkę wpisujemy do sztambucha.

Czytaj również

W walce z wyłudzeniami VAT dostaje się startupom

W Monitorze Wolnej Przedsiębiorczoœci oceniamy gospodarcze działania rzšdu i wskazujemy na bariery utrudniajšce funkcjonowanie polskich firm. Dla czytelników, którzy napiszš, co ogranicza ich w prowadzeniu biznesu, mamy dwutygodniowy bezpłatny dostęp do e-wydania „Rzeczpospolitej".

Przedsiębiorco! Jeœli coœ ogranicza Twój biznes, napisz: monitor@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL