Sektor sukcesu i wyzwań

Nie można mieć wątpliwości, że rozkwit branży meblarskiej to jeden z symboli sukcesu polskiej gospodarki w ostatnich 30 latach. Między innymi dlatego, że to – wbrew stereotypom – sektor bardzo nowoczesny, w którym zaangażowanie zaawansowanych technologii na różnych etapach, od projektowania po produkcję, zwykle znacznie wykracza poza przeciętność.

Aktualizacja: 09.01.2018 20:16 Publikacja: 09.01.2018 20:00

Sektor sukcesu i wyzwań

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Mystkowski

Jednak w naszym dzisiejszym raporcie zwracamy uwagę na zagrożenia, z którymi branża musi sobie poradzić, aby rozwijać się w dotychczasowym imponującym tempie. Jednym z największych jest coraz bardziej powszechna bolączka naszej gospodarki – brak rąk do pracy. Mimo całego zaawansowania technologicznego, w przypadku niektórych mebli części prac nie da się przeprowadzić inaczej niż ręcznie. Tutaj problem zaczyna być poważny. Przedsiębiorcy z branży opowiadali mi, że do swoich mazurskich czy podlaskich zakładów zamierzają sprowadzać pracowników aż z Nepalu. Jest to żmudne, ale możliwe, wymaga stosunkowo wczesnego rozpoznania szykującego się problemu.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację