Jest to nowy rodzaj słownika, przeznaczony dla badaczy języka oraz naukowców pracujących nad sztuczną inteligencją. Słownik ma szansę wznieść na wyższy poziom możliwość edycji testów - być może dzięki niemu łatwiej będzie pisać teksty na smartfonach, a w edytorach tekstowych wykrywane będą pomyłki, których dotąd programy te nie pokazywały.

Dla komputera każde słowo to losowy zbiór liter, który nic nie znaczy. Dlatego naukowcy zastanawiali się, jak sprawić, by komputerom lepiej się pracowało na tekstach tworzonych w języku naturalnym. Wcześniej powstawały już słowniki z założenia przyjazne maszynom, w których np. poszczególne hasła były połączone hiperlinkami z synonimami (np. "helikopter" - "śmigłowiec"), antonimami (np. "młody" - "stary") czy hiponimami ("jamnik" jest hiponimem słowa "pies"). Były to jednak twory przypominające budową słowniki tradycyjne.

Natomiast słownik z Politechniki Łódzkiej skonstruowany jest w zupełnie inny sposób - w nim związki między słowami wyznaczane są matematycznie. Jest tak, ponieważ operacje na liczbach to dziedzina, do której komputery są stworzone.

-pap