Nowoczesny symulator statku

aktualizacja: 17.02.2017, 12:48
Symulator wyposażony jest w system wizyjny, dzięki czemu nawigator moż...
Symulator wyposażony jest w system wizyjny, dzięki czemu nawigator może obserwować to, co dzieje się na wodzie
Foto: materiały prasowe

Najnowocześniejszy symulator nawigacyjno-radarowy z systemem wizyjnym zakupiła Akademia Morska w Szczecinie. Symulator Polaris 7.5 składa się z konsoli instruktorskiej oraz czterech mostków nawigacyjnych, które odwzorowują systemy wykorzystywane na statkach.

Symulator wyposażony jest w system wizyjny, dzięki czemu nawigator może obserwować to, co dzieje się na wodzie. Możliwa jest symulacja warunków atmosferycznych na zewnątrz statku, w natężenie mgły, siły sztormu.

Szkolenia można prowadzić na 15 modelach akwenów, które są strategiczne z punktu widzenia nawigacji. Cieśnina Gibraltarska czy Cieśniny Duńskie to miejsca, gdzie najczęściej spotykają się statki.

Na symulatorze możliwe jest przeprowadzanie praktycznych zajęć z podejmowania decyzji w sytuacji kolizji statków, awarii jednostki czy prowadzenia akcji ratunkowych, kiedy człowiek znajdzie się za burtą. Symulacje można prowadzać na 20 modelach statków własnych, od dużych tankowców po mniejsze jednostki, oraz na 30 modelach dodatkowych, które imitują jachty czy promy.

Symulator będzie wykorzystywany podczas zajęć dydaktycznych, na których szkolić się będzie ponad 700 studentów nawigacji. Urządzenie będzie także używane do prac badawczych prowadzonych przez Akademię Morską. Dostępne są cztery oddzielne mostki, na których można prowadzić równocześnie czterech pilotów wprowadzających statek do określonego portu.

Nowy symulator jest w pełni kompatybilny z wcześniej zakupionym sprzętem, co umożliwi połączenie obu systemów i zwiększy zakres szkoleniowy do siedmiu mostków. Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie ćwiczeń z operacji portowych, m.in. holowania jednostek czy dopychania do nabrzeża. Symulator zakupiony przez Akademię Morską w Szczecinie kosztował 1,5 mln zł i zastąpił najstarsze tego typu urządzenie na uczelni, które ma 30 lat.

—pap, Nauka w Polsce

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE