Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Nowoczesny symulator statku

Symulator wyposażony jest w system wizyjny, dzięki czemu nawigator może obserwować to, co dzieje się na wodzie
materiały prasowe
Najnowoczeœniejszy symulator nawigacyjno-radarowy z systemem wizyjnym zakupiła Akademia Morska w Szczecinie. Symulator Polaris 7.5 składa się z konsoli instruktorskiej oraz czterech mostków nawigacyjnych, które odwzorowujš systemy wykorzystywane na statkach.

Symulator wyposażony jest w system wizyjny, dzięki czemu nawigator może obserwować to, co dzieje się na wodzie. Możliwa jest symulacja warunków atmosferycznych na zewnštrz statku, w natężenie mgły, siły sztormu.

Szkolenia można prowadzić na 15 modelach akwenów, które sš strategiczne z punktu widzenia nawigacji. Cieœnina Gibraltarska czy Cieœniny Duńskie to miejsca, gdzie najczęœciej spotykajš się statki.

Na symulatorze możliwe jest przeprowadzanie praktycznych zajęć z podejmowania decyzji w sytuacji kolizji statków, awarii jednostki czy prowadzenia akcji ratunkowych, kiedy człowiek znajdzie się za burtš. Symulacje można prowadzać na 20 modelach statków własnych, od dużych tankowców po mniejsze jednostki, oraz na 30 modelach dodatkowych, które imitujš jachty czy promy.

Symulator będzie wykorzystywany podczas zajęć dydaktycznych, na których szkolić się będzie ponad 700 studentów nawigacji. Urzšdzenie będzie także używane do prac badawczych prowadzonych przez Akademię Morskš. Dostępne sš cztery oddzielne mostki, na których można prowadzić równoczeœnie czterech pilotów wprowadzajšcych statek do okreœlonego portu.

Nowy symulator jest w pełni kompatybilny z wczeœniej zakupionym sprzętem, co umożliwi połšczenie obu systemów i zwiększy zakres szkoleniowy do siedmiu mostków. Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie ćwiczeń z operacji portowych, m.in. holowania jednostek czy dopychania do nabrzeża. Symulator zakupiony przez Akademię Morskš w Szczecinie kosztował 1,5 mln zł i zastšpił najstarsze tego typu urzšdzenie na uczelni, które ma 30 lat.

—pap, Nauka w Polsce

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL