Pierwszy robot delta został opracowany przez Reymonda Clavela dla fabryki czekolady. Urządzenie szybkim, powtarzalnym ruchem umieszczało pralinki w przegródkach pudełka. Ze względu na swoją wysoką precyzję i szybkość roboty tego typu stosowane są także w wielu procesach produkcyjnych, takich jak obróbka mechaniczna czy spawanie.

Roboty Delta używają trzech indywidualnie kontrolowanych i lekkich ramion, które przesuwają umieszczoną na nich platformę w trzech kierunkach. Platforma ta jest sprzężona z urządzeniem manipulacyjnym, które może uchwycić, przesunąć i zwolnić obiekty w zaprogramowanych układach przestrzennych. Na platformie można też zainstalować inne urządzenia np. głowicę drukarki 3D, ostrza skrawające czy elektrody spawalnicze. Z czasem potrzebne były coraz mniejsze i bardziej precyzyjne roboty, jednak próby stworzenia urządzenia w skali milimetrowej okazywały się bezowocne.

Zespół Roberta Wooda z Harvard's Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering rozwiązał ten problem, dzięki zastosowaniu materiałów kompozytowych, które mogą być wyposażone w złącza zginane.

Kilka lat temu zespół zainteresował się popularnymi japońskimi podręcznikami podającymi instrukcje składania papierowych zabawek origami. Dzięki tej inspiracji, udało im się stworzyć system MEMS (skrót od "mikroelektromechaniczny system produkcji"), który pozwala na wytwarzanie mikrorobotów i urządzeń elektromechanicznych do zastosowań przemysłowych i medycznych, których działanie oparte jest między innymi na technice odpowiedniego zginania płaskich arkuszy. Jednym z pierwszych projektów zespołu był latający mikrorobot RoboBee, teraz naukowcy zbudowali urządzenie o nazwie miliDelta, wielkości 15x20mm.

Ten robot skonstruowany jest z laminatów. W nich osadzono giętkie połączenia, które konstrukcyjnie zbliżają się  do bardziej skomplikowanych elementów, stosowanych u starszych i większych braci. Siłowniki, napędzające urządzenie, pozwalają na wykonywanie ruchów z częstotliwością 15-20 razy większą niż w przypadku innych, obecnie dostępnych, robotów. Przestrzeń robocza miliDelty to zaledwie 7 milimetrów sześciennych. Wydaje się, że jego parametry techniczne będą idealne, aby zastosować go w medycynie przy zabiegach mikrochirurgicznych takich jak na przykład operacje siatkówki oka.