Naukowcy Uniwersytetów Sussex i Swansea nauczyli się używać ładunków elektrycznych do manipulowania płynnym metalem. W tej chwili potrafią go uformować jedynie w kształty dwu wymiarowe takie jak litery czy serce, jednak wszystko wskazuje na początek nowych możliwości miękkiej robotyki. Już teraz w zasięgu badaczy znalazła się możliwość tworzenia programowalnych płytek drukowanych i przewodzącego atramentu, a w przyszłości nowe zastosowania wydają się nie mieć ograniczeń.

Yutaka Tokuda, pracownik naukowy Uniwersytetu Sussex, mówi: „Jest to nowa klasa programowalnych materiałów w stanie ciekłym, które mogą w kontrolowany sposób, dynamicznie przekształcać się z prostego kształtu kropli w wiele innych skomplikowanych układów.” Pole elektryczne wykorzystywane do formowania cieczy jest kontrolowane przez komputer, co oznacza, że pozycja i kształt płynnego metalu może być dynamicznie zmieniana.

Profesor Sriram Subramanian, kierownik jednego z laboratoriów z Uniwersytetu Sussex, powiedział: "Płynne metale są niezwykle obiecującą klasą materiałów do zastosowań odkształcalnych; ich unikalne właściwości obejmują kontrolowane prądem napięcie powierzchniowe, wysoką przewodność w stanie ciekłym i fazę płynną w temperaturze pokojowej.”

Jedną z długofalowych wizji badaczy jest zmiana kształtu, wyglądu i funkcjonalności obiektu poprzez sterowanie cyfrowe. Wszytko wskazuje na to, że w przewidywalnej przyszłości Terminator T-1000 może nas zapytać o Sarę Connor.