Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Najnowsza technologia w walce z cyberterroryzmem

Fotolia
Microsoft chce wykorzystać sztucznš inteligencję do zapobiegania cyberatakom.

Technologia pochodzi z Izraela. Koncern wykupił firmę Hexadite specjalizujšcš się w bezpieczeństwie informatycznym. Firma istniała na rynku bardzo krótko. Założył jš były pracownik wywiadu Izraelskich Sił Samoobrony (IDF) w 2014 r.

Celem Hexadite było stworzenie i rozwój oprogramowania wykorzystujšcego sztucznš inteligencję do automatycznych zabezpieczeń przed cyberatakami. Powstała platforma, która jest w stanie przeanalizować wszelkie symptomy nadchodzšcego zagrożenia i zabezpieczyć komputery przed inwazjš. Ma monitorować pocztę elektronicznš, zainstalowane oprogramowanie oraz logi systemowe, by analizować wszelkie próby ataków.

Wykorzystujšc zebrane dane, sztuczna inteligencja będzie “uczyć się” i na bieżšco reagować na najnowsze metody stosowane w cyberatakach.

Platforma oparta jest zatem na zupełnie innej filozofii niż dotychczasowe oprogramowanie a programiœci z Hexadite twierdzš, że ich produkt będzie w stanie powstrzymać wszelkie przejawy informatycznej agresji.

Problem cyberterroryzmu okazał się w ostatnim czasie bardzo palšcy. Wirus Petya otworzył oczy wielu instytucjom. Skala zagrożenia stała się jeszcze bardziej widoczna. Zaczęto przyglšdać się innym obszarem, które mogš paœć ofiarš ataków. Badania przeprowadzone przez amerykańskš firmę WhiteScope dały alarmujšce wyniki. Przeanalizowano oprogramowania defibrylatorów i rozruszników serca czterech różnych producentów. Okazało się, że sš niedopracowane. Odkryto aż 8 tys. luk w kodach. Oprogramowania były nieaktualne a dane pacjentów niezabezpieczone nawet hasłami.

Atak na obszar medyczny mógłby nieœć za sobš dramatyczne skutki. Kilka miesięcy temu firma Johnson&Johnson zorientowała się, że oprogramowanie ich pomp insulinowych jest dziurawe. Zaatakowani pacjenci mogliby nie otrzymywać właœciwej dawki lub pobrać œmiertelnš iloœć insuliny.

Z tego wynika że realna jest teza, iż wojna przyszłoœci może rozegrać się w cyberprzestrzeni. Dlatego wykorzystanie sztucznej inteligencji do zabezpieczenia przed cyberatakami nie jest nowym pomysłem. Próby stworzenia tego rodzaju systemu były i sš projektowane przez inne firmy. A teraz, gdy Microsoft wykupił Hexadite, izraelska technologia może stać się integralnš częœciš Windows Defender Advanced Threat Protection funkcjonujšcš na platformie Windows 10.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL