Nowa era na morzu

aktualizacja: 01.03.2017, 14:31
Foto: Materiały prasowe

W norweskiej stoczni Kleven odbyło się cięcie stali pod budowę statku pasażerskiego Roald Amundsen, pierwszego z dwóch ekspedycyjnych wycieczkowców z napędem hybrydowym.

Jednostki zostały zamówione przez norweskiego operatora Hurtigruten. Prawdopodobnie część konstrukcji kadłubów powstanie w Polsce, w jednej ze stoczni Trójmiasta. Poinformował o tym Portal Morski.

Zgodnie z zapowiedziami, statek zostanie zwodowany w 2018 roku i będzie to pierwszy wycieczkowiec ekspedycyjny z wysoką klasą lodową i napędem hybrydowym, który obniży zużycie paliwa i pozwoli na bezemisyjną żeglugę.

- Jest to historyczne wydarzenie nie tylko dla Hurtigruten, ale również dla całego przemysłu morskiego. Celebrujemy początek budowy konstrukcji nowej generacji, która odmieni podróże - powiedział Daniel Skjeldam, dyrektor generalny Hurtigruten.

Wycieczkowce Roald Amundsen i Fridtjof Nansen zostały zamówione w czerwcu 2016 roku. Umowa zawiera także możliwość budowy dwóch dodatkowych jednostek.

Statki charakteryzować będzie długość 140 m i szerokość 23,6 m. Na pokład zabiorą maksymalnie 530 pasażerów. Wycieczkowce oferować będą rejsy ekspedycyjne głównie w rejonach arktycznych i antarktycznych. Imiona zyskają po dwóch najsłynniejszych norweskich polarnych pionierach.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE