Reklama
Rozwiń

VAT: dopłata przy wykupie własności z podatkiem

Czynnością obłożoną VAT jest tylko ustanowienie użytkowania wieczystego, a nie nabycie jego własności. Podstawą opodatkowania jest jednak całość wynagrodzenia, czyli też to, co nabywca dopłaca za przeniesienie prawa własności gruntu.

Publikacja: 11.12.2017 07:48

VAT: dopłata przy wykupie własności z podatkiem

Foto: 123RF

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął pierwszy spór o to, jak rozliczyć VAT w przypadku wykupu prawa użytkowania wieczystego. Sąd uznał, że w przypadku ustanowienia użytkowania wieczystego i późniejszej sprzedaży takiego gruntu użytkownikowi wieczystemu można mówić tylko o jednej czynności opodatkowanej. Jednak VAT trzeba rozliczyć od całości wynagrodzenia naliczonego od tych transakcji.

Sprawa dotyczyła gminy miejskiej. Ta we wniosku o interpretację wyjaśniła, że do jej prezydenta trafił wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Złożyli go małżonkowie, którzy byli współwłaścicielami garażu posadowionego na 18 metrach gruntu gminnego oddanego im w użytkowanie na 85 lat w lipcu 2010 r. Okazało się jednak, że nie spełniali przesłanek do przekształcenia. Gmina wskazała, że małżonkowie mogli skorzystać z innej opcji. Nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być bowiem sprzedana użytkownikowi wieczystemu (wyłącznie jemu). Zbycie następuje bez przetargu i rodzi po stronie nabywców obowiązek zapłaty ceny nieruchomości. Na jej poczet zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania określoną na dzień sprzedaży.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono