Dziesięć lat na zaległą wypłatę

W listopadzie sporo działo się w sądach. Wiele z nowych orzeczeń może mieć duże znaczenie dla rynku nieruchomości. Przedstawiamy niektóre z nich.

Publikacja: 25.11.2016 09:15

Pokoje w mieszkaniu powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia co najmniej trzy godziny w dniach r

Pokoje w mieszkaniu powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia co najmniej trzy godziny w dniach równonocy.

Foto: materiały prasowe

W mieście może być ciemniej

Projektant ustala wpływ inwestycji na nasłonecznienie budynków. Pokazanie przez wspólnotę mieszkaniową zdjęć, że w mieszkaniach jest ciemno, to zdecydowanie za mało, by przyznać jej rację.

Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, rozstrzygając spór dotyczący inwestycji w Toruniu. Lokalny deweloper postanowił wybudować budynek wielorodzinny. Zdaniem wspólnoty inwestycja zabrała jej światło. NSA nie podzielił tej opinii. Według niego pokoje w mieszkaniu powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia co najmniej trzy godziny w dniach równonocy, tj. 21 marca i 21 września w godzinach 7–17. Przy czym w zabudowie śródmiejskiej – tak jak w tym wypadku – dopuszcza się ograniczenie wymaganego czasu nasłonecznienia do 1,6 godziny. Mówi o tym § 60 rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 listopada 2016 r.; sygnatura akt: II OSK 191/15:

Podważona umowa kredytowa

Sąd Rejonowy w Łodzi unieważnił umowę kredytu hipotecznego indeksowanego kursem franka z tzw. starego portfela BRE Banku, obecnie mBanku. W pisemnym uzasadnieniu wyroku, które zostało upublicznione w listopadzie, stwierdził, że klauzula zmiennego oprocentowania zawarta w tej umowie kredytu, jest sprzeczna z prawem bankowym. Prawo to przewiduje bowiem, że przy kredycie o oprocentowaniu zmiennym należy określić warunki zmiany oprocentowania. Wymogu tego nie spełnia zaś stosowana blankietowa klauzula. Bez tego istotnego dla umowy elementu, należy umowę zakwalifikować jako nieważną od początku – uznał sąd. Orzeczenie nie jest prawomocne.

To jeden z wielu wyroków, jakie łódzki sąd wydał ostatnio w sprawie kredytów udzielonych we frankach.

Wyrok Sądu Rejonowego w Łodzi z 27 września 2016 r. ; sygnatura akt: XVII C 4360/15

Kiedy żądać zapłaty

Sąd Najwyższy stanął po stronie Mirosława D., przedsiębiorcy budowlanego. Był on w sporze z Waldemarem K., właścicielem domu jednorodzinnego. Zlecił Mirosławowi D. remont. Chodziło o uzupełnienie znacznego zniszczenia więźby dachowej i poszycia, naprawę izolacji termicznej i odnowienie ścian. Umowa opiewała na 120 tys. zł. Przedsiębiorca otrzymał tylko część tej kwoty, tj . 40 tys. zł. O zapłatę reszty wystąpił dopiero po dwu i pół roku.

Spór skupił się na tym, czy roszczenie wykonawcy się przedawniło. Waldemar K. twierdził, że łączyła ich umowa o dzieło, bo nie było planu robót. A przy takim kontrakcie roszczenia przedawniają się już po dwóch latach.

Zdaniem Sądu Najwyższego plan prac nie ma istotnego znaczenia dla zakwalifikowania umowy. O jej charakterze decyduje głównie zakres robót, a w tej sprawie był on rozległy. Była to więc umowa o roboty budowlane, a takie umowy przedawniają się po upływie trzech lub dziesięciu lat, a nie dwóch. Roszczenia przedsiębiorcy się nie przedawniły, więc mógł on domagać się zapłaty.

Wyrok Sądu Najwyższego z 20 listopada 2016 r.; sygnatura akt: IV CSK 57/16

Sklep z nieważnym pozwoleniem

To, że sklep działa od 12 lat, nie oznacza, że nie można unieważnić pozwolenia wydanego na jego budowę.

Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, że pozwolenie na budowę sklepu Lidl w Międzyrzeczu, wydane przed wielu laty, jest nieważne. Obiekt stoi zbyt blisko prywatnej posesji i ma zbyt dużą kubaturę. Na nic się zdały argumenty prawników tej sieci handlowej, że sklep działa już legalnie od 12 lat, jest ważnym pracodawcą na lokalnym rynku i niekorzystny wyrok może doprowadzić do jego rozbiórki. W efekcie pracę straci wiele osób, a lokalni przedsiębiorcy – miejsce dostaw. NSA uznał, że w tym wypadku ważniejsza jest ochrona prawa własności Jana Z. (dane zmienione) mieszkającego obok tego sklepu. To Jan Z. wystąpił do wojewody lubelskiego o unieważnienie pozwolenia na budowę. Wojewoda zbadał zaś sprawę i okazało się, że sklep stoi za blisko jego działki i ma za dużą kubaturę.

Wyrok Naczelnego Są?u Administracyjnego z 23 listopada 2016 r. ; sygnatura akt: II OSK 2983/15

Bez odszkodowań za huk samolotów

Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął uchwalę, że rozporządzenie numer 50 wojewody mazowieckiego z 7 sierpnia 2007 r. obowiązywało do dnia wejścia w życie uchwały sejmiku województwa mazowieckiego z 20 czerwca 2011 r. Orzeczenie SN jest niekorzystne dla tysięcy właścicieli nieruchomości. Uchwała zamyka im drogę do ubiegania się o odszkodowanie.

Prawo ochrony środowiska daje dwa lata na wystąpienie z tymi roszczeniami – od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego ustanawiającego strefę.

Większość osób, która wystąpiła z wnioskami odszkodowawczymi, była objęta strefą z rozporządzenia. Oznacza to, że minęły dwa lata i ich roszczenia przedawniły się.

Uchwała Sądu Najwyższego z 22 listopada 2016 r. ; sygnatura akt: III CZP 62/16

W mieście może być ciemniej

Projektant ustala wpływ inwestycji na nasłonecznienie budynków. Pokazanie przez wspólnotę mieszkaniową zdjęć, że w mieszkaniach jest ciemno, to zdecydowanie za mało, by przyznać jej rację.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu