Biuro RPO otrzymało skargi od obywateli, że osoby niesłyszące nie mają możliwości  zgłaszania informacji o sytuacji zagrożenia na numer alarmowy 112.  Również przedstawiciele organizacji pozarządowych prowadzących działalność na rzecz osób głuchych sygnalizowali brak odpowiednich rozwiązań.

- Nie ma jednolitego ogólnokrajowego systemu dla zgłaszania sytuacji zagrożenia za pomocą krótkich wiadomości tekstowych (sms) lub w inny sposób dostępny dla osób głuchych. Możliwość składania zgłoszeń alarmowych w drodze wiadomości tekstowych istnieje jedynie w kilku województwach w Polsce. Co więcej, systemy te nie są wzajemnie powiązane ani ujednolicone oraz funkcjonują w ograniczonym zakresie - wskazuje rzecznik.

Przypomina, że ratyfikując Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych Polska potwierdziła prawo osób z niepełnosprawnościami do pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności oraz poszanowania ich przyrodzonej godności. Konwencja obliguje Państwa Strony do podejmowania wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa osobom z niepełnosprawnościami w sytuacjach zagrożenia.

Rzecznik zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka z prośbą o poinformowanie o stanie prac nad wdrożeniem systemu umożliwiającym obsługę zgłoszeń alarmowych za pomocą sms-ów.