Dieta wysokotłuszczowa przedłuża życie?

aktualizacja: 11.09.2017, 21:05
Foto: Fotolia

Rygorystyczne odstawienie węglowodanów może zahamować proces starzenia się organizmu.

REDAKCJA POLECA
23.12.2014
Schudnąć raz na zawsze
07.07.2010
Defekty dziecka z diety matki
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Dieta ketogeniczna (ketogenna) to najbardziej radykalna wersja białkowo-tłuszczowego systemu odżywiania. Zakłada redukcję węglowodanów do minimum i spożywanie dużych ilości dobrych jakościowo tłuszczów, zarówno nasyconych, jak i nienasyconych. Od dawna stosowano ją w leczeniu choroby Alzheimera, epilepsji, a teraz także insulinooporności i otyłości.

Dr Jon Ramsey z kalifornijskiej UC Davis School of Veterinary Medicine spędził ostatnie 20 lat na badaniu mechanizmów prowadzących do starzenia się gryzoni i ludzi. Chociaż w wielu badaniach wykazano, że ograniczenie kalorii spowalnia ten proces, naukowiec postawił pytanie, czy wysokotłuszczowa dieta ma wpływ na długość i jakość życia.

– Wyniki nieco mnie zaskoczyły – opowiada Ramsey. – Spodziewaliśmy się pewnych różnic, ale byłem pod wrażeniem aż 13-procentowego wzrostu średniej długości życia myszy na diecie ketogenicznej. U ludzi byłaby to różnica od siedmiu do dziesięciu lat. Ważne jest również to, że myszy utrzymały świetną kondycję w do późnego wieku.

Dieta ketogenna poprawiła również pamięć i funkcje motoryczne. Zapobiegła też wzrostowi markerów stanów zapalnych związanych z wiekiem. Zmniejszyła się również częstość występowania nowotworów.

– Pod względem procesów metabolicznych nasze organizmy nie różnią się zasadniczo. Na fundamentalnym poziomie ludzie doświadczają podobnych zmian i ogólnego spadku wydolności narządów podczas starzenia – mówi Ramsey. – Badanie wskazuje, że dieta ketogenna może mieć istotny wpływ na życie i zdrowie bez znacznej utraty wagi lub ograniczenia spożycia. Otwiera również nową drogę do tworzenia programów żywieniowych.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE