Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Dieta wysokotłuszczowa przedłuża życie?

Fotolia
Rygorystyczne odstawienie węglowodanów może zahamować proces starzenia się organizmu.

Dieta ketogeniczna (ketogenna) to najbardziej radykalna wersja białkowo-tłuszczowego systemu odżywiania. Zakłada redukcję węglowodanów do minimum i spożywanie dużych iloœci dobrych jakoœciowo tłuszczów, zarówno nasyconych, jak i nienasyconych. Od dawna stosowano jš w leczeniu choroby Alzheimera, epilepsji, a teraz także insulinoopornoœci i otyłoœci.

Dr Jon Ramsey z kalifornijskiej UC Davis School of Veterinary Medicine spędził ostatnie 20 lat na badaniu mechanizmów prowadzšcych do starzenia się gryzoni i ludzi. Chociaż w wielu badaniach wykazano, że ograniczenie kalorii spowalnia ten proces, naukowiec postawił pytanie, czy wysokotłuszczowa dieta ma wpływ na długoœć i jakoœć życia.

– Wyniki nieco mnie zaskoczyły – opowiada Ramsey. – Spodziewaliœmy się pewnych różnic, ale byłem pod wrażeniem aż 13-procentowego wzrostu œredniej długoœci życia myszy na diecie ketogenicznej. U ludzi byłaby to różnica od siedmiu do dziesięciu lat. Ważne jest również to, że myszy utrzymały œwietnš kondycję w do póŸnego wieku.

Dieta ketogenna poprawiła również pamięć i funkcje motoryczne. Zapobiegła też wzrostowi markerów stanów zapalnych zwišzanych z wiekiem. Zmniejszyła się również częstoœć występowania nowotworów.

– Pod względem procesów metabolicznych nasze organizmy nie różniš się zasadniczo. Na fundamentalnym poziomie ludzie doœwiadczajš podobnych zmian i ogólnego spadku wydolnoœci narzšdów podczas starzenia – mówi Ramsey. – Badanie wskazuje, że dieta ketogenna może mieć istotny wpływ na życie i zdrowie bez znacznej utraty wagi lub ograniczenia spożycia. Otwiera również nowš drogę do tworzenia programów żywieniowych.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL