Nowa rekordowa liczba pierwsza

aktualizacja: 24.01.2016, 11:34
Dzięki skróconemu zapisowi liczba nie zajmuje 111 tys. km
Dzięki skróconemu zapisowi liczba nie zajmuje 111 tys. km
Foto: phys.org

Nowa rekordzistka ma ponad 22 miliony cyfr: dokładnie 22338618. Znaczy to, że gdyby napisać ją cyfra przy cyfrze używając typowych półcentymetrowych kratek, to w sumie utworzyłaby ciąg znaków długi na ponad 111 tys. km.

Można by taśmą z napisaną na niej liczbą opleść Ziemię bez mała trzy razy.

Nowo znaleziona liczba pierwsza jest tak zwaną liczbą Mersenne'a. Znaczy to, że jest wynikiem potęgowania dwójki – od którego to wyniku następnie odjęto 1. Zamiast więc zapisywać ją za pomocą ponad 22 milionów cyfr, można krócej: 2 do potęgi 74207281 minus 1. Piszemy o tym na wypadek, gdy któryś z miłośników liczb pierwszych pragnął ją sobie wytatuować i bał się, poniekąd słusznie, że zabraknie mu miejsca na skórze.

Od razu zaznaczmy: to odkrycie nie ma żadnego znaczenia praktycznego. To że Amerykanin Curtis Cooper z Uniwersytetu Środkowego Missouri w Warrensburgu znalazł największą dotychczas znaną liczbę pierwszą, mało zmienia w świecie, prócz tego, że naukowiec otrzymał nagrodę wysokości 3 tys. dolarów.

Istnieje w miarę prosty algorytm sprawdzania czy liczba Mersenne'a zalicza się do pierwsza, dlatego właśnie spośród tych liczb rekrutują się największe znane liczby pierwsze. Nie wiadomo, czy pierwszych liczb Mersenne'a jest nieskończenie wiele. Ale udowodniono (zrobił to już Euklides), że wszystkich w ogóle liczb pierwszych jest nieskończenie wiele. Zabawa w ich poszukiwanie będzie jeszcze długo dostarczać ludziom radości i wzruszeń.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE