Jubilatka Wikipedia

Największy w dziejach ludzkości projekt edukacyjny obchodzi 15-lecie istnienia. Cyfrowa encyklopedia liczy ponad 35 milionów artykułów.

Publikacja: 13.01.2016 17:31

Jubilatka Wikipedia

Foto: 123RF

Dostępna jest za darmo w prawie 300 wersjach językowych. Założycielem Wikipedii jest Jimmy Wales. Encyklopedia zarządzana jest przez Wikimedia Foundation z San Francisco. Jednym z dziewięciu krajowych partnerów przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Polska wersja językowa pojawiła się w 2001 roku, czyli w roku założenia, była jedną z pierwszych wersji narodowych. Założyli ją fizyk Paweł Jochym i lekarz internista Krzysztof Jasiutowicz. Pierwszy wpis brzmiał: „Zaczynamy! Czy ja zwariowałem?".

Jak wykazały badania, liczba nieścisłości w jej treści podobna jest do tych wykrytych w renomowanej Encyklopedii Britannica. Wikipedia jest ciągle sprawdzana, dlatego znajduje się nieustannie w fazie recenzji. Cenzura jest niemożliwa, bo hasła w danym języku mogą być edytowane z każdego punktu na świecie.

Wbrew obiegowej opinii artykuły Wikipedii nie są łatwe do zmanipulowania, witryna ma wiele mechanizmów zabezpieczających przed wandalizmem. Przede wszystkim jest to zasada weryfikowania każdej informacji, która znajdzie się w Wikipedii – musi mieć przypis, odnośnik bibliograficzny do wiarygodnego źródła.

W przypadkach haseł kontrowersyjnych dochodzi do dyskusji w tzw. społeczności wikipedystów, ma miejsce przerzucanie się hasłami. Im bardziej zażarty spór o hasło, tym więcej pojawia się źródeł – doniesień prasowych, publikacji popularnonaukowych i specjalistycznych. W ten sposób hasło w Wikipedii staje się bardzo wiarygodne.

Z terenu Polski regularnie luki w Wikipedii wypełnia ok. 4 tys. użytkowników spośród 700 tys. zarejestrowanych. Edycji mogą także dokonywać osoby niezarejestrowane. Wśród wikipedystów dominują mężczyźni, którzy stanowią 80–90 proc. użytkowników. – Nie wiemy, z czego to wynika, badamy to zjawisko. Wikimedia Foundation podjęła działania zmierzające do wyrównania tej różnicy – wyjaśnia Natalia Szafran-Kozakowska, kierownik Biura Prasowego Stowarzyszenia Wikipedia Polska.

Z okazji 15. rocznicy istnienia Wikipedii główne obchody jubileuszowe w Polsce odbędą się 15 stycznia w warszawskiej Zachęcie.

—pap, Nauka w Polsce, k.k.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne