Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Stephen Hawking - ikona popkultury

AFP
Był nie tylko najsłynniejszym żyjšcym fizykiem, ale i częœciš współczesnej kultury masowej.

Jako pierwszy naukowiec, który sformułował teorię kosmologii, był zdobywcš wielu laurów, z których najwyżej cenił Nagrodę Fizyki Fundamentalnej przyznanš mu w 2013 roku, i pewnie wcale nie dlatego, że wišzało się z niš niebagatelne honorarium w wysokoœci trzech milionów dolarów. Hawking, autor bestsellera „Krótka historia czasu”, w którym napisał, że stara się zrozumieć „umysł Boga” - wpisywał do komputera słowa z prędkoœciš jednego słowa na minutę, a do wszystkich tych czynnoœci używać mógł już jedynie mięœni twarzy.

– Błaha paplanina to nie dla mnie. Mówienie wymaga zbyt wielkiego wysiłku – syntezator mowy przekazywał słowa Hawkinga.

Z nieuleczalnš chorobš, jakš jest stwardnienie zanikowe boczne powodujšcš nieodwracalne zmiany w kręgosłupie, szpiku i korze mózgowej – żył ponad 50 lat, co nie udało się nikomu innemu. I cały czas twórczo pracował, a jego kalendarz był wypełniony nie tylko konferencjami naukowymi, ale i towarzyskimi spotkaniami. Na przyjęcia udawał się w towarzystwie pięcioosobowej asysty, ale ubierajšcy go stylista – musiał się z nim w tej sprawie konsultować.

Mieszkał i pracował w Cambridge, ale studia rozpoczšł w Oxfordzie, gdzie też się urodził jako latoroœl wybitnie uzdolnionej rodziny - jego ojciec był lekarzem, a matka intelektualistkš – absolwentkš filozofii, politologii i ekonomii na Oxfordzie. Stephen nie był jednak wybitnym uczniem. Jako nastolatek postanowił studiować matematykę lub fizykę. W 1959 roku, majšc 17 lat, otrzymał stypendium na studia w Oxfordzie. Zdecydował się na specjalizację w astronomii, ale obserwacje astronomiczne "nie zrobiły na nim wrażenia". Choć nie przykładał się zanadto do nauki – na egzaminie magisterskim otrzymał bez trudu najwyższe noty. Majšc 20 lat zachorował na stwardnienie zanikowe boczne, ale się nie poddał. Choroba nie przeszkodziła mu zostać profesorem matematyki na uniwersytecie w Cambridge w 1979 roku, gdy miał 37 lat - i pracować tam przez całe życie.

Życie rodzinne też miał nadspodziewanie bogate – dwie żony i troje dzieci z pierwszego małżeństwa.

– Kobiety stanowiš dla mnie zagadkę – mawiał.

Najbardziej żałował, że nie mógł pływać, a kiedy dzieci były małe, że nie mógł się z nimi bawić. Z córkš napisał jednak pięć ksišżek. Jego syn zapamiętał, że miał zaledwie kilka lat, gdy ojciec przestał mówić.

– Dużo graliœmy w szachy, ale nie dawał mi forów i walczył aż do swojego zwycięstwa – wspominał.

Hawking nie stronił nigdy ani od ludzi, ani popularnoœci, chętnie przyjmujšc nietypowe dla naukowca wyzwania.

 

W „Star Treku” zagrał samego siebie. Jego głos pojawił się w utworze „Keep Talking” Pink Floydów. Wystšpił też w teledysku do piosenki „Galaxy Song” grupy Monty Python. Animowanš wersję Hawkinga włšczyli do serialu twórcy „Simpsonów”.

 

Kilka lat temu adaptacja ksišżki jego byłej żony „My life with Stephen” przekuta na film „Teoria wszystkiego” w reżyserii Jamesa Marsha – odniosła sukces i zebrała wiele nagród. Hawking pojawiał się też w popularnym serialu "Teoria wielkiego podrywu".

 

Nic dziwnego, że w jednym z programów telewizyjnych słynny naukowiec stwierdził: „Nie będę się czuć prawdziwš ikonš popkultury, dopóki nie wystšpię w reality show z rodzinš Kardashian”...

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL