Nauka

Tęgie głowy pod żaglami

Fotorzepa/Beata Kitowska
Spotykają się dwa razy w roku - tym razem posiedzenie odbyło się w niecodziennym miejscu, na pokładzie Daru Młodzieży. Z inicjatywy JM Rektora Akademii Morskiej w Gdyni prof.dr hab. inż. Janusza Zarębskiego, członkowie Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk obradowali pod żaglami na wodach Zatoki Gdańskiej. Poinformował o tym Portal Morski.pl.

Obok ściśle profesjonalnych, badawczych i organizacyjnych problemów omawianych podczas obrad, uczestnicy zakosztowali namiastki morskiej przygody w kontakcie z wyjątkowym żaglowcem jakim jest Dar Młodzieży. Alarmy manewrowe, stawianie i sprzątanie wielkich rejowych żagli, praca na rejach, specyfika służby i pracy na żaglowcu stanowiły niewątpliwą atrakcję dla naukowców na co dzień zajmujących się najbardziej wyrafinowanymi dziedzinami nauk technicznych. Nastrój budowała także wyjątkowo sprzyjająca pogoda - słoneczna z umiarkowanym wiatrem i łaskawym, spokojnym morzem.

Komitet Elektroniki i Telekomunikacji jest jednym z komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk, działający w ramach Wydziału Nauk Technicznych PAN. Komitet zajmuje się naukami związanymi z elektroniką i telekomunikacją oraz technikami informacyjnymi takimi  jak: teoria i modelowanie (zjawisk, elementów, układów, systemów, sygnałów), nanoelektronika i mikroelektronika (układy scalone wysokiej skali integracji), optoelektronika (technika laserowa, optoelektronika obrazowa, fotowoltaika, technika światłowodowa, fotonika), sygnały (cyfrowe i analogowe przetwarzanie sygnałów), układy i systemy (teoria i aplikacje systemów elektronicznych), materiały i technologie (wytwarzanie układów elektronicznych w warunkach badawczych i przemysłowych), inżynieria sprzętu i oprogramowania (integracja sprzętu i oprogramowania, układy FPGA/VHDL, układy DSP, inżynieria komputerowa).

Według zgodnej opinii uczestników, trudne zadanie przed organizatorami kolejnych posiedzeń KEiT. Poprzeczka postawiona przez Akademię Morską sięga poziomem rei Daru Młodzieży.

- Portal Morski.pl, k.k.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL