Diabelski storczyk

aktualizacja: 10.08.2017, 19:30
Telipogon diabolicus, czyli opisany przez polskich naukowców diabelski...
Telipogon diabolicus, czyli opisany przez polskich naukowców diabelski storczyk
Foto: Youtube

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy opisali "diabelskiego storczyka" - nowy gatunek orchidei, założyli w Kolumbii Instytut Badań nad Bioróżnorodnością.

Podjęli oni starania o wykupienie 30 ha lasu tropikalnego i utworzenie rezerwatu przyrody. Chcą, by na jego terenie powstała  stacja badawcza i ośrodek  edukacyjny.

 Naukowcy z Gdańska odnaleźli nowy gatunek orchidei - Telipogon diabolicus, czyli „diabelski storczyk”. To tylko jeden z ponad 50 gatunków storczyków, które odkryli i opisali w ciągu ostatnich 4 lat. W Kolumbii znajduje się około 10 proc. wszystkich gatunków roślin, jakie kiedykolwiek opisano na całym świecie. Ten wysoki odsetek jest silnie powiązany z występowaniem w tamtejszych okolicach wielu gatunków ptaków, owadów o  ssaków.

Podczas prowadzonych systematycznie od 2012 roku prac w departamencie Putumayo naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego zaobserwowali intensywny spadek powierzchni lasów tropikalnych w tym regionie. Duża część lasów jest wycinana lub wypalana, przede wszystkim na potrzeby rolnictwa. Dlatego polscy badacze postanowili podjąć działania na rzecz ochrony bioróżnorodności. Na początku 2017 roku zarejestrowali rozpoczęcie działalności organizacji non-profit o nazwie Instytut Badań nad Bioróżnorodnością. W radzie naukowej IBnB znaleźli się naukowcy z Francji, Czech oraz Ekwadoru.

Celem projektu, poza bezpośrednią ochroną bioróżnorodności, jest umożliwienie prowadzenia prac naukowych na tym unikalnym obszarze Kolumbii badaczom z całego świata, a także rozpowszechnianie wiedzy o potrzebie ochrony przyrody oraz korzyści płynących z wprowadzenia założeń koncepcji zrównoważonego rozwoju.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE