Odnaleziono nowe zdjęcie Fryderyka Chopina

aktualizacja: 04.07.2017, 14:06
Foto: Instytut Polski w Paryżu

Szwajcarski fizyk Alain Kohler, prywatnie miłośnik muzyki Fryderyka Chopina, odnalazł w styczniu 2017 r. reprodukcję fotograficzną dagerotypu, przedstawiającą wielkiego polskiego kompozytora.

REDAKCJA POLECA
13.07.2017
Jan Kanty Pawluśkiewicz: Warto zmagać się z materią
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Do tej pory znaliśmy tylko dwie fotografie naszego wielkiego rodaka. Dagerotypia jest procesem fotograficznym, po którym otrzymuje się obraz na metalowej płytce, ale bez możliwości powielenia. Technika ta wzięła swoją nazwę od swego wynalazcy, Louisa Jacques’a Daguerre’a i stosowano ją w latach 1839 – 1850 (Chopin umarł w 1849 roku). Dagerotyp można było uzyskać tylko w jednym, a nie w wielu egzemplarzach. Z tego powodu zatrudniano grafików, którzy tworzyli ryciny na podstawie zdjęć i dopiero wtedy były one powielane w prasie i w książkach. Nowo odkryta fotografia Chopina pochodzi z 1847 roku i została wykonana w pracowni Louisa Auguste’a Bissona, właściciela jednej z pierwszych pracowni fotograficznych w Paryżu.

Alain Kohler, oprócz odnalezionego ostatnio zdjęcia Chopina, zasłużył się w 2016 roku odnalezieniem u pewnego niemieckiego kolekcjonera fortepianu Pleyel nr 11265, na którym kompozytor grał w swoim paryskim mieszkaniu na Square d’Orleans, które zamieszkiwał między grudniem 1844 a czerwcem 1845 r.

Informacja o nowym znalezisku została przekazana przez Instytut Polski w Paryżu.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE