Milion dolarów za Internet

aktualizacja: 06.04.2017, 13:40
Foto: Wikimedia Commons

30 lat temu Brytyjczyk Tim Berners-Lee zaczął pracę w CERN w Szwajcarii (European Organization for Nuclear Research). Wpadł wtedy na pomysł, w jaki sposób pracujący tam naukowcy mogą się łatwo porozumiewać między sobą, używając swoich komputerów: tak powstało "World Wide Web", czyli www, bez którego teraz już nie można sobie wyobrazić świata.

Za oficjalny moment narodzin przyjmuje się dzień 12 marca 1989 roku. Pierwsza strona internetowa, jaka powstała, to info.cern.ch - Tim Berners-Lee przedstawił na niej swój pomysł. 

Od tamtego dnia upłynęło 28 lat, dziś na świecie istnieje ponad miliard stron "www". Ten sukces wreszcie doczekał się rekompensaty - nie licząc tytuły "Sir" jaki otrzymał genialny wynalazca. Sir Tim  Berners-Lee został laureatem nagrody Alan Turing przyznawanej przez  Association for Computing Machinery (ACM). W świecie informatyki, odpowiada ona rangą Nagrodzie Nobla. Laureat otrzymuje milion dolarów wypłacany z kasy Google.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE