Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Szwecja zaprasza na festiwal "wolny od mężczyzn"

adobestock
Bilety na pierwszy w Szwecji festiwal muzyczny "wolny od mężczyzn", zorganizowany w odpowiedzi na doniesienia o niewłaœciwych zachowaniach w stosunku do kobiet na koncertach, trafiš do sprzedaży za dwa tygodnie.

Pomysł Emmy Knyckare rozpoczšł się od zwykłego tweeta, który napisała w lipcu po tym, jak organizatorzy festiwalu Bravalla w Norrkoeping zapowiedzieli odwołanie wydarzenia w 2018 roku po doniesieniach o przestępstwach seksualnych. "Co sšdzicie o stworzeniu naprawdę fajnego festiwalu, na którym mile widziani będš tylko nie-mężczyŸni, który zorganizujemy dopóki WSZYSCY mężczyŸni nie nauczš się zachowywać" - pisała (podkreœlenie autorki).

Po jesiennej ofensywie w prasie i dyskusji na mediach społecznoœciowych na temat zalet i wad takiego festiwalu, ujawniono jego datę i miejsce. "Statement Festival" odbędzie się w dniach 31 sierpnia - 1 wrzeœnia 2018 w Goeteborgu, gdzie również ma miejsce jeden z najpopularniejszych w Szwecji festiwali "Way Out West". Wszystkie wpływy z koncertu być przeznaczone na jego organizację.

O organizacji festiwalu poinformowano 19 listopada, gdy w Szwecji obchodzony jest Dzień Mężczyzny. - Myœleliœmy, że to odpowiedni dzień, aby o tym porozmawiać - przypomnieć o problemach, z którymi muszš się mierzyć kobiety z powodu mężczyzn - powiedziała Knyckare portalowi thelocal.se. Zapowiedziała, że wstęp nie będzie zakazany dla wszystkich mężczyzn. - Z przyjemnoœciš powitamy osoby transseksualne i non-binarne (nieokreœlanie swojej identyfikacji i ekspresji płciowej poprzez jeden z rodzajów, jaki przypisywany jest tradycyjnie którejœ z opcji biegunowej kobieta-mężczyzna - przyp. red.) - dodała organizatorka.

Koncepcja ta jest krytykowana za dyskryminację wobec mężczyzn.- Większoœć mężczyzn w Szwecji rozumie, dlaczego ich siostry, córki i żony muszš być chronione i zaakceptować zasadę festiwalu, ale sš ludzie, którzy nie rozumiejš, dlaczego nie mogš uczestniczyć, chociaż osobiœcie nie zrobili nic złego - skomentowała to Knyckare.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL