Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzea

Szalonš Noc Muzeów czas zaczynać

materiały
Warszawa i większoœć miast polskich, m.in. Szczecin, Wrocław, Poznań, Białystok, Gdańsk, ŁódŸ startujš 20 maja, a Kraków - dzień wczeœniej, 19 maja.

Nocy Muzeów nie trzeba reklamować, co roku dołšcza do niej coraz więcej instytucji. Tego wieczoru można zwiedzać bezpłatnie tysišce muzeów, zamków, historycznych obiektów i innych instytucji. Na ulicach panuje atmosfera wielkiego kulturalnego pikniku. Na pewno do wydarzenia warto dołšczyć, bo jest to niepowtarzalne przeżycie.

W Warszawie zaufaj syrenom znad Wisły

W stolicy udział w Nocy Muzeów zapowiedziało 233 instytucje, oferujšcych 300 wydarzeń.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w swojej nowej siedzibie Muzeum nad Wisłš zaprezentuje wystawę „Syrena herbem Twym zwodnicza”, poœwięconš nie tylko warszawskiej syrence, ale i wielu innym historycznym i współczesnym wcieleniom tej mitycznej istoty.
W Noc Muzeum będziemy œwiadkami tworzenia na żywo ogromnego malowidła (1600 m kw!) według projektu Sławomira Pawszaka – zwycięzcy w konkursie na projekt plastyczny fasady pawilonu. Każdy może dołšczyć do twórczych zmagań.

Do odwiedzenia nocš Muzeum Narodowego nie trzeba nikogo zachęcać. Tu zawsze ustawiajš się długie kolejki. W tym roku Noc Muzeów zbiega się ze 155. urodzinami Muzeum Narodowego w Warszawie, więc program jest zwišzany z historiš instytucji i jej bogatš kolekcjš dzieł sztuki. Do północy można oglšdać galerie stałe Faras, Galerię Sztuki Œredniowiecznej, Sztuki Dawnej, Sztuki XIX Wieku, Galeria Sztuki XX i XXI Wieku. To także wyjštkowa okazja do poznania gmachu muzeum „od kuchni”, czyli pracowni i magazynów na co dzień niedostępnych.

Nastrojowych wzruszeń dostarczš Łazienki Królewskie, czynne do godz. 2 w nocy. Zwiedzać można Pałac na Wyspie Królewskš Galeriš Obrazów, Starš Oranżerię z Królewskš Galeriš RzeŸby i Teatrem Królewskim. Dodatkowš atrakcjš będzie koncert Motion Trio (Amfiteatr, godz. 21:30), wzbogacony multimedialnš projekcjš, opartš na malarstwie Jacka Sroki.
Dom Spotkań z Historiš zaprasza w podróż po Ameryce burzliwych lat 60, którš przypomni muzyka, spotkania, filmy oraz wystawa „Amerykański wizjoner: życie i czasy Johna F. Kennedy’ego”.

Muzeum Historii Polski organizuje spacery œladami insurekcji koœciuszkowskiej, a także zachęca do odwiedzenia specjalnego pawilonu przy Krakowskim Przedmieœciu 66, w którym prezentuje swš przyszłš siedzibę na terenie Cytadeli Warszawskiej.
Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało również wyjštkowe wydarzenia, m.in. plenerowy koncert „nowOsiecka” z interpretacjami piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Natalii Grosiak, Misi Furtak, Krzyœka Zalewskiego, L.U.C-a, zespołu Przemka Borowieckiego, chóru The Voices oraz kwartetu Grott String Quartet. Zaprasza też do udziału w grze miejskiej „Żoliborskim szlakiem”.

Po raz pierwszy w stolicy do Nocy Muzeów dołšczajš: Galeria Figur Stalowych, Warszawskie Muzeum Tańca, Muzeum Sue Ryder i Hala Koszyki.

W Krakowie odwiedŸ Damę z gronostajem

Krakowskie Muzeum Narodowe zaprasza w Noc Muzeów na otwarcie pokazu „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci w Gmachu Głównym, najcenniejszego obrazu w polskich zbiorach. Arcydzieło kupił około roku 1800 ksišżę Adam Jerzy Czartoryski. Młoda dziewczyna, namalowana przez Leonarda to Cecylia Gallerani, ukochana księcia Mediolanu Ludovica Sforzy. (Do 22 czerwca wstęp na pokaz jest bezpłatny).

19 maja Muzeum Narodowe zaprasza również do odwiedzenia specjalnej wystawy „Cracovia – więcej niż hotel. Ceramika i ubiory” w budynku dawnego hotelu Cracovia. Zaprezentowane zostanš na niej manekiny goœci hotelowych, ubranych w stroje projektu Jerzego Antkowiaka, dyrektora artystycznego „Mody Polskiej". Do architektury i dekoracji ceramicznych w budynku nawišzuje pokaz ceramiki z lat 60.

Przypominamy, że po raz pierwszy od lat będzie to okazja wejœcia do wnętrz Cracovii (budynek niedawno powiększył wystawiennicze przestrzenie muzeum) i obejrzenia również imponujšcego marmurowego holu, ozdobionego tzw. „złotš mozaikš” projektu Krystyny Zgud-Strachockiej oraz fryzu „Miasta", zaprojektowanego przez Helenę i Romana Husarskich.

W Krakowie warto też wybrać się do Muzeum Interaktywnego Centrum Edukacji Teatralnej MICET, mieszczšcym się w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej, które zaprezentuje z pomocš interaktywnych aplikacji dorobek teatralny wybitnych polskich twórców XIX, XX i XXI wieku, zwišzanych ze Starym Teatrem.

Jest to też znakomita okazja do zobaczenia wystawy „Andrzej Wajda. Spojrzenia” przypominajšcej, że reżyser zrealizował w Starym Teatrze 18 sztuk, m.in. „Wesele”, „Noc listopadowš”, „Zbrodnię i karę”, „Hamleta”.

Na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu odbędzie się pokaz multimedialny pt. „Muzeum Utracone”, przybliżajšcy problematykę strat wojennych poniesionych przez Polskę w dziedzinie dóbr kultury (m.in. z opowieœciš o arrasach wawelskich).

Zainteresowanych sztukš współczesnš zaprasza MOCAK, gdzie warto obejrzeć wystawę „Sztuka w sztuce”, pokazujšcš, że artyœci chętnie czerpiš inspiracje z wielkiej tradycji. Dostępne sš też nowe ekspozycje przygotowane w ramach Miesišca Fotografii.
Na goœci czekajš również m.in. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Po raz pierwszy do Nocy pod Wawelem dołšcza Muzeum Witrażu (al. Krasińskiego 23), kontynuujšce tradycje Krakowskiego Zakładu Witrażów S. G. Żeleński, perły młodopolskiego dziedzictwa artystycznego.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Sukces tej imprezy zachęcił wiele innych miast. W Polsce pierwszš Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku w Nocy Muzeów uczestniczyło kilkadziesišt polskich miast.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL