Dni wolne dla celnika za odwagę

Za dokonanie czynu świadczącego o wyjątkowej odwadze lub przejawienie inicjatywy w efektywności służby funkcjonariuszowi celnemu można udzielić do dziesięciu dni wolnych.

Aktualizacja: 06.02.2016 15:45 Publikacja: 06.02.2016 14:00

Dni wolne dla celnika za odwagę

Foto: 123RF

Od 18 stycznia 2016 r. obowiązuje ujednolicony tekst rozporządzenia ministra finansów z 14 grudnia 2010 r. w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom celnym (dalej: rozporządzenie). Zgodnie z jego § 3 celnikowi można przyznać wyróżnienie w formie urlopu wypoczynkowego do dziesięciu dni. Podstawą jego udzielenia jest:

- dokonanie przez funkcjonariusza czynu świadczącego o wyjątkowej odwadze lub

- przejawienie inicjatywy w efektywności służby.

Wyróżnienia w postaci dni wolnych mogą udzielić:

- szef Służby Celnej – wszystkim funkcjonariuszom, w szczególności pełniącym służbę w komórkach organizacyjnych w urzędzie obsługującym ministra finansów oraz dyrektorom izb celnych i ich zastępcom, naczelnikom urzędów celnych i ich zastępcom,

- kierownik urzędu – funkcjonariuszom pełniącym służbę w podległym urzędzie, tj. w izbie celnej z podległymi urzędami celnymi.

Tak stanowi § 8 ust. 1 rozporządzenia.

Z kolei funkcjonariuszowi przeniesionemu czasowo do służby w innej jednostce organizacyjnej dni wolnych udziela kierownik urzędu, do którego został on skierowany (§ 8 ust. 2 rozporządzenia). Urlopu tego udzieli szef Służby Celnej albo kierownik urzędu, w którym funkcjonariusz pełni służbę lub do którego został przeniesiony. Może to nastąpić z ich inicjatywy lub na pisemny wniosek bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza albo innego przełożonego, który nie jest uprawniony do udzielania tego wyróżnienia (§ 8 ust. 3 rozporządzenia).

Wniosek i uzasadnienie

Udzielenie wolnego z inicjatywy szefa Służby Celnej lub kierownika urzędu, w którym funkcjonariusz pełni służbę lub do którego został przeniesiony, wymaga uzasadnienia (§ 8 ust. 7 rozporządzenia).

Zgodnie z § 8 ust. 4 rozporządzenia wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu powinien zawierać:

- imię i nazwisko funkcjonariusza,

- stanowisko i stopień służbowy funkcjonariusza,

- rodzaj wyróżnienia,

- wskazanie okoliczności uzasadniających wyróżnienie funkcjonariusza,

- datę sporządzenia wniosku i podpis wnioskodawcy.

Wniosek ten kieruje się z zachowaniem drogi służbowej, a rozpatrując go, kierownik urzędu ocenia zasadność udzielenia funkcjonariuszowi tego wyróżnienia (§ 8 ust. 6 rozporządzenia).

Rok na realizację

Krótkoterminowy urlop wypoczynkowy ma przypadać na dni służby funkcjonariusza, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu służby. Dni wolne może on wybrać w zaproponowanym przez siebie terminie jednorazowo albo w dwóch częściach lub łącznie z innym urlopem. Warunek – jego nieobecność w służbie nie wpłynie na ciągłość wykonywania zadań w jednostce organizacyjnej Służby Celnej.

Dodatkowy urlop należy wykorzystać nie później niż w ciągu roku od jego udzielenia (§ 11 rozporządzenia).

podstawa prawna: ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 990; ost. zm. DzU z 2015 r., poz. 1268)

podstawa prawna: rozporządzenie ministra finansów z 14 grudnia 2010 r. w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom celnym (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 78)

Wszyscy się dowiedzą

Informację o udzieleniu funkcjonariuszowi wyróżnienia ze wskazaniem jego formy kierownik urzędu podaje do wiadomości funkcjonariuszy komórki organizacyjnej, w której wyróżniony pełni służbę (§ 12 rozporządzenia).

Od 18 stycznia 2016 r. obowiązuje ujednolicony tekst rozporządzenia ministra finansów z 14 grudnia 2010 r. w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom celnym (dalej: rozporządzenie). Zgodnie z jego § 3 celnikowi można przyznać wyróżnienie w formie urlopu wypoczynkowego do dziesięciu dni. Podstawą jego udzielenia jest:

- dokonanie przez funkcjonariusza czynu świadczącego o wyjątkowej odwadze lub

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
ABC Firmy
Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. wyjątku od zakazu handlu w niedziele
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Prawo karne
Maria Ejchart: Więźniów w celach będzie o 20 tys. mniej
Spadki i darowizny
Sąd Najwyższy o odwołaniu darowizny. Ważne terminy
Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS