Rośnie zainteresowanie III filarem

aktualizacja: 24.02.2017, 18:31
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Polacy odłożyli 1,6 miliarda na swoje dodatkowe emerytury.

REDAKCJA POLECA

- Prawie 1,6 miliarda zł – tyle Polacy wpłacili w 2016 r. do dobrowolnego, prywatnego III filaru emerytalnego. To o ponad 250 milionów złotych więcej niż rok wcześniej. Prawie 60 proc. nowych IKE i IKZE zostało otwartych w TFI – podkreśla Waldemar Wołos z Union Investment TFI w piątkowym komunikacie.

Na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) wpłynął ponad 1 miliard zł, a na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) ponad 0,5 mld zł.

- Dane za 2016 r. pokazują, że gotowość Polaków do samodzielnego oszczędzania na emeryturę rośnie, ale wciąż jest na stosunkowo niskim poziomie. To zaskakujące, bo większość z nas zdaje sobie sprawę, że państwowe emerytury będą niskie – uważa Wołos.

Zgodnie z danymi Komisji Nadzoru Finansowego, większym zainteresowaniem Polaków cieszyły się IKE. W 2016 r. powstało ponad 92 tys. nowych IKE. To o 20 tys. więcej niż rok wcześniej. TFI otworzyły 59 proc. z nich, 20 proc. zostało otwartych przez zakłady ubezpieczeniowe, a reszta przez pozostałe uprawnione do prowadzenia kont emerytalnych podmioty. Łącznie Polacy założyli już prawie 903 tys. kont IKE, jednak tylko na 31 proc. z nich dokonano wpłat w 2016 r.

Z kolei nowych IKZE w 2016 r. powstało prawie 64 tys. Podobnie jak w przypadku IKE, 59 proc. z nich zostało otwartych przez TFI. Na koniec minionego roku instytucje finansowe prowadziły łącznie ponad 643 tys. kont IKZE, ale tylko 25 proc. z nich było aktywnych.

W ubiegłym roku średnia wpłata na IKE prowadzone przez TFI wyniosła 3,7 tys. zł, a na IKZE – 3,1 tys. zł.

Łącznie w III filarze (z wyłączeniem pracowniczych programów emerytalnych) na koniec 2016 r. Polacy mieli odłożone ponad 7,7 miliarda zł.

- Z danych KNF wynika, że brakuje nam impulsu do działania – uważa Wołos. - Sporo osób decyzję o rozpoczęciu oszczędzania odkłada na później a to podstawowy błąd. Najważniejsze jest to żeby zacząć oszczędzać, a nie to ile będziemy odkładać. Z czasem zobaczymy, że oszczędzanie nie wiąże się wcale z wielkimi wyrzeczeniami i będziemy mogli zwiększyć naszą miesięczną składkę – twierdzi dyrektor dep. rozwoju nowych produktów Union Investment TFI.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE