Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkanie Plus

#RZECZoBIZNESIE: Grzegorz Muszyński: Mieszkanie+ skromnie i z klasš

tv.rp.pl
Odczarujemy prefabrykację, która została w latach 70tych i 80tych skutecznie skompromitowana w Polsce wielkš płytš – mówi Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGK Nieruchomoœci, goœć Michała Niewiadomskiego.

Goœć przyznał, że w budownictwie jeszcze przez najbliższe pół roku nie będzie jeszcze problemu z pracownikami.

- Jednak od 2018 do 2023 r. budownictwo czekajš bardzo trudne lata. Ruszajš z dużym impetem projekty liniowe i one zassš z rynku wszelkich pracowników, którzy potrafiš budować. Branżę kubaturowš czeka trzęsienie ziemi – mówił Muszyński.

Tłumaczył, że rozwišzanie BGK Nieruchomoœci próbuje odczarować prefabrykację, która została w latach 70tych i 80tych skompromitowana skutecznie w Polsce wielkš płytš.

- Dzisiejsza prefabrykacja to zupełnie co innego niż wielka płyta. Większoœć firm produkujšca w Polsce prefabrykacje robi to dobrze i w najlepszej jakoœci - mówił Muszyński.

- Nie jest to już wylewana płyta jak przed laty. Teraz sš to inne materiały, inny rodzaj zbrojenia i jest to od razu œciana docieplona. Nie trzeba też tynkować wewnštrz – dodał.

Zaznaczył, ze dzięki prefabrykacji np. 8 ludzi na tydzień buduje jednš kondygnację (500 mkw). - Budynek na 10 pięter jest gotowy w 10 tygodni. Tradycyjne budowanie zajmuje wielokrotnie dłużej – wyliczył.

Goœć podkreœlił, że prefabrykacja daje możliwoœć zastšpienia wysoce wyspecjalizowanych pracowników. - Produkt wychodzi z fabryki praktycznie gotowy. Wystarczy go tylko poskładać – mówił.

Muszyński wyjaœnił, że w konkursie architektonicznym na dom modelowy założona została cenę netto na poziomie 2 tys. za mkw. - Przez przynajmniej rok ta cena powinna się utrzymać – prognozował.

- Naszym celem jest zbudować skromnie, ale z bardzo dobrych materiałów – dodał.

Przypomniał, że większoœć transakcji będzie z opcjš dojœcia do własnoœci za 25 lat. - Chcemy tak budować, żeby ta substancja po tym czasie przekonywała mieszkajšcych do stania się właœcicielami - mówił Muszyński.

- Dzisiaj jeœli coœ jest nie klasyczne szybko się starzeje. Budynki będš zaprojektowane skromnie i z klasš – dodał.

Goœć wyjaœnił, że prefabrykaty rozwinęły się szczególnie w Skandynawii. - Powodem jest rynek pracy i krótki okres budowlany. Oni musieli w tym kierunku pójœć – tłumaczył.

Muszyński zaznaczył, że na budowach z prefabrykacji jest porzšdek i nie ma œmieci budowlanych.

Zdradził, że pierwszy budynek zbudowany przez BGK Nieruchomoœci w systemie prefabrykacji zobaczymy w Polsce w przyszłym roku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL