Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Metale szlachetne

Ceny złota w górę, ale należy pamiętać o krótkoterminowych zagrożeniach

Foto:
Dotychczasowa reakcja notowań złota na lepsze od oczekiwań dane o liczbie nowych etatów w sektorze pozarolniczym w USA (publikacja w ubiegły pištek) była pozytywna. Dane wywołały niewielkš realizację zysków, ale kluczowy poziom wsparcia - 1.247 USD/uncję - nie jest zagrożony

Rynek złota wspiera chęć dywersyfikacji i zabezpieczenia się przez inwestorów przed potencjalnš korektš na rynku akcji, wydarzeniami zwišzanymi z Koreš Północnš, niepewnoœciš wokół Trumpa oraz potencjalnymi nowymi sygnałami z Fedu podczas zaplanowanej na 24-26 sierpnia corocznej konferencji w Jackson Hole.

Obecnie największym zagrożeniem dla cen złota jest odbicie kursu dolara, które może nastšpić w reakcji na potencjalne przyspieszenie inflacji w USA - dane na ten temat zostanš opublikowane w pištek.

Mimo lepszych od oczekiwań danych z rynku pracy USA, rentownoœci obligacji w USA pozostały bez większych zmian, podczas gdy ostatnie umocnienie euro doprowadziło do lekkiego umocnienia JPY.

W ubiegłym miesišcu inwestorzy obracajšcy złotem za pomocš produktów typu exchange-trade głównie sprzedawali ten szlachetny metal, nawet mimo nieudanej próby przebicia się poniżej 1.215 USD/uncję 7 lipca i następujšcego po niej silnego wzrostu.

Tak jak zawsze, to fundusze hedingowe były największym Ÿródłem wahań. Długa pozycja netto w futures i opcjach spadła tylko do poziomu 2,9 miliona uncji, najniższego od 18 miesięcy. Podczas dwóch tygodni zakończonych 1 sierpnia zakupiono rekordowš iloœć 9,4 miliona uncji.

Ogólna długa pozycja netto odpowiada 12,3 miliona uncji (123.000 lotów), wobec 17,5 miliona, czyli poziomu z momentu próby pokonania bariery oporu 1.295 USD/uncję. Jest to poziom także o 43 procent niższy niż szczyty z czerwca 2016 roku.

W krótkim okresie należy uważać na dalszš realizację zysków. Jednak może pojawić się poziom wsparcia między 1.254 USD/uncję a 1.248/uncję - ten drugi poziom to 38,2% zniesienia zwyżki od dołka z lipca.

Obecnie, musiałoby dojœć do spadku poniżej 1.230 USD/uncję (61,8% i 200-dzienna œrednia kroczšca), aby perspektywy zmieniły się na negatywne.

Srebro nie podšżyło droga złota i jest mu trudno zachęcić do siebie inwestorów szukajšcych dywersyfikacji. Z tego powodu współczynnik złota/srebra wzrósł do 77,5 uncji srebra z uncję złota.

Pozycjonowanie funduszów hedgingowych odpowiada 23.000 lotów, co stanowi 23% rekordowych poziomów z kwietnia. Z kolei ETP zanotowały odpływ o 330 ton po osišgnięciu trzy tygodnie temu rekordowo wysokiego poziomu 21.200 ton.

Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL