Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Medycyna i zdrowie

Obiecujšce wyniki prób genetycznej terapii łuszczycy

Kim Kardashian (na zdjęciu z mężem, Kanye Westem) przyznała, że sama cierpi na łuszczycę, objawiajšcš się niewielkimi plamami na nodze.
AFP, Angela Weiss
Eksperymentalny lek w postaci żelu okazał się skuteczny w walce z oszpecajšcš chorobš skóry.

Pierwsza faza badań klinicznych dowiodła, że testowy preparat AST-005 jest bezpieczny w stosowaniu i przynosi poprawę pacjentom dotkniętym łuszczycš. Wstępne wyniki przedstawiono podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w Filadelfii.

Testy rozpoczęły się w kwietniu tego roku. – Te badania kliniczne umożliwiajš naszym naukowcom ocenę bezpieczeństwa stosowania preparatu AST-005 i udowodnienie, że proponowana przez nas technologia może być użyta do punktowej terapii kwasami nukleinowymi – mówił dr David Giljohann, szef firmy Exicure, która przygotowała lek.

Łuszczyca to przewlekła choroba, której najbardziej widocznym objawem sš wykwity skórne pokrywajšce się z czasem srebrzystš łuskš. Szacuje się, że na łuszczycę cierpi nawet 3-4 proc. populacji. Dotknięta jest niš m.in. celebrytka i modelka Kim Kardashian.Przyczynš choroby jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornoœciowego. Jak tłumaczy Chad Mirkin z Northwestern University, organizm chorego produkuje zbyt duże iloœci białka TNF-alfa. To tzw. czynnik martwicy nowotworów, działajšcy toksycznie na komórki guzów. W testach laboratoryjnych i na zwierzętach, blokowanie produkcji TNF-alfa okazywało się skuteczne w hamowanu łuszczycy.

To blokowanie odbywa się dzięki wyciszaniu aktywnoœci genów przez specjalnie skonstruowane łańcuchy RNA. Problem polega jednak na tym, że proces ten trudno wykorzystać w leczeniu ludzi. Łańcuchy RNA sš bowiem przechwytywane przez mechanizmy obronne komórki – enzymy tnš je na częœci.

W połowie lat 90. Chad Mirkin zaczšł badania nad tzw. sferycznymi kwasami nukleinowymi (SNA) – łańcuchy nie sš w nich układane liniowo, ale majš przestrzennš konstrukcję. Dzięki temu nie sš niszczone. Żel z SNA nakładany na skórę ma właœnie leczyć łuszczycę. Naukowcy sš przekonani, że pomoże on również w przypadku innych chorób o podobnej genezie. Wyniki nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL