Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media

Tel Awiw: Rafał Ziemkiewicz w raporcie o antysemityzmie. "Nie powinien się dziwić"

Fotorzepa, Waldemar Kompała
Centrum Kantora przy Uniwersytecie w Tel Awiwie opublikowało coroczny raport na temat antysemityzmu. Wœród przykładów wymieniono wypowiedzi m.in. Rafała Ziemkiewicza, Magdaleny Ogórek, ks. Jacka Międlara czy Stanisława Michalkiewicza.

W opublikowanym raporcie przedstawiono przykłady antysemityzmu. Wœród przykładów przenoszenia winy za Holokaust na Żydów wymieniono m.in. prof. Jerzego Nowaka, dr Ewę Kurek i ks. Jacka Międlara.

Na liœcie znalazł się Rafał Ziemkiewicz, dziennikarz "Do Rzeczy". 

- Ponieważ na różnych "listach żydów" umieszczany jestem regularnie, uzupełnienie tego obecnoœciš na liœcie antysemitów uważam za zawodowy sukces - coœ jakby zdobycie "korony Synaju" - skomentował.

Jednoczeœnie zarzucił, że przytoczona w raporcie teza nigdy nie była przez niego postawiona. "Problem w tym, że ja takiej tezy nigdy nie postawiłem, ale ponieważ ksišżka Piotra Zychowicza ukazała się wczeœniej od mojej, więc mędrcom podobnym sporzšdzajšcemu listę czytać się jej już nie chciało. Zychowicza też zresztš nie, poza jednym, pierwszym akapitem" - napisał Ziemkiewicz.

"Jako autor "polskiej" częœci raportu podany jest niejaki Rafał Pankowski. Zdumiewajšce, że centrum Kantora nie stać na lepszych kapusiów" - dodał dziennikarz.

W raporcie wymieniono również Stanisława Michalkiewicza za felietony w Radiu Maryja, Marcina Wolskiego za wypowiedzi w programie "W tyle wizji" w TVP Info oraz Magdalenę Ogórek za wpisy na Twitterze skierowane do Marka Borowskiego.

"Nie powinien się dziwić"

O głos w tej sprawie zapytaliœmy dr hab. Rafała Pankowskiego, który współtworzył ten raport.

- Z uniwersytetem w Tel Awiwie współpracuję od wielu lat, jako członek stowarzyszenia Nigdy Więcej i pracownik naukowy Collegium Civitas, wraz z gronem innych polskich badaczy - mówi nam dr Pankowski.

- Rafał Ziemkiewicz wielokrotnie wspierał skrajnie kontrowersyjnš tezę, jakoby Polska popełniła błšd przeciwstawiajšc się Hitlerowi. W ostatnich tygodniach wielokrotnie użył publicznie antysemickich obelg takich jak 'parchy', a na antenie TVP wtórował Marcinowi Wolskiemu mówišcemu o żydowskich obozach. Nie powinien się dziwić, że takie zachowanie w przestrzeni publicznej spotyka się z krytykš - kwituje w rozmowie z serwisem rp.pl dr Pankowski.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL