Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media i internet

Producenci gier w tym roku nie błyszczš

Fotolia
Branża nadal jest fenomenem polskiej gospodarki. Warto też jednak odnotować jej wpadki, a tych ostatnio nie brakuje.

Dużš wyprzedażš akcji zareagowali inwestorzy na informację o odwołaniu przez firmę T-Bull prognoz finansowych. Liczba jej premier i sprzedaż z pojedynczego tytułu okazały się niższe niż poczštkowo zakładano. Spółka zmodyfikowała też strategię.

– Decyzja o przeformatowaniu w kierunku wydawania gier o znacznie większej wartoœci sprzedaży z pojedynczego tytułu jest naszš odpowiedziš na obserwowanš sytuację i trendy rynkowe – podkreœla Damian Fijałkowski z zarzšdu T-Bulla. To jedna z najbardziej dynamicznie rozwijajšcych się spółek w branży. W lipcu jej gry pobrano 7,6 mln razy, a łšczna skumulowana liczba pobrań przekroczyła już ćwierć miliarda.

Obecnie wycena rynkowa T-Bulla sięga 180 mln zł. To tyle samo, ile CI Games. Na poczštku roku była dwukrotnie wyższa, ale kiepska sprzedaż „Snipera 3" zepchnęła notowania spółki do historycznie niskich poziomów i zmusiła jš do zmiany strategii. Zamiast na dużych produkcjach CI Games będzie się teraz koncentrować na mniejszych, niskobudżetowych projektach, co ma skrócić cykl produkcji i przełożyć się na poprawę płynnoœci.

Niższa od oczekiwanej jest też sprzedaż gry „Get Even" autorstwa The Farm 51 oraz „Serial Cleanera" studia iFun4all. W ostatnich tygodniach głoœno jest też o grze „Car Mechanic Simulator 2018" PlayWaya, której koszty produkcji zwróciły się wprawdzie już pierwszego dnia, ale gracze wytykali jej liczne błędy techniczne. Firma szybko się zabrała za ulepszanie gry, co owocuje systematycznš poprawš przyznawanych ocen. – Odwracamy trend każdego dnia. Obecnie zadowolonych jest 63 proc. graczy, a naszym celem jest wejœcie na „pozytyw" (70 proc.) – informuje prezes Krzysztof Kostowski.

Swego rodzaju testem dla branży będzie premiera „Observera" autorstwa Bloober Teamu. Zaplanowano jš na 15 sierpnia. Zdaniem analityków ma szansę przynieœć wyższe przychody niż „Layers of Fear" – poprzednia produkcja krakowskiego studia. Właœnie zapowiedziało ono, że do 11 sierpnia trwa specjalna promocja, zgodnie z którš horror będzie można kupić z 75-proc. upustem. Dodatkowo gracze, którzy nabyli LOF-a za poœrednictwem platform Steam i GOG będš mieć możliwoœć zakupu „Observera" z 20-proc. rabatem – deklaruje Bloober Team. – Chcemy w ten sposób podziękować graczom za wsparcie i œwietny odbiór naszej poprzedniej produkcji. Mamy nadzieję na ich dalszš aktywnoœć i równie entuzjastyczne przyjęcie „Observera" – mówi prezes Bloober Teamu Piotr Babieno.

W tym roku branżę czeka jeszcze kilka innych ważnych premier. Wœród nich jest gra karciana „Gwint" autorstwa CD Projektu oraz „Frostpunk" 11 bit studios.

Wszyscy najwięksi producenci gier notowani sš na warszawskiej giełdzie. Wyjštkiem jest Techland, ale on podobno również przymierza się do debiutu. Zapytaliœmy go, czy to prawda, ale do czasu zamknięcia tego wydania „Rzeczpospolitej" nie otrzymaliœmy odpowiedzi.

Studia wyrastajš jak grzyby po deszczu

Nie sposób wskazać, ile dokładnie firm produkujšcych gry działa w Polsce. Oficjalne szacunki mówiš o około 200. Jednak zdaniem ekspertów może ich być nawet dwa razy więcej. Niektóre z nich majš na kontach spektakularne sukcesy, ale w Polsce mówi się o nich niewiele, bo za zdecydowanš większoœć ich przychodów odpowiadajš gracze z zagranicy.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL