Amerykanie zarzucają założycielowi firmy Jewgienijowi Kasperskiemu powiązania z kierownictwem rosyjskiej służy bezpieczeństwa FSB. Dlatego już 29 czerwca senacki Komitet ds. sił zbrojnych USA wystąpił o wykreślenie firmy z listy możliwych dostawców oprogramowania dla armii i urzędów w Stanach Zjednoczonych. Agencja Bloomberg 11 lipca opublikowała korespondencję, poświadczające ścisłą współpracę założyciela Kaspersky Lab z bezpieką.

Dziś Biały Dom usunął rosyjską firmę z listy dostawców oprogramowania zabezpieczającego komputery instytucji rządowych przed atakami. To poważny cios z finanse Kaspersky Lab. W minionym roku na Amerykę Północną przypadło 24,3 proc. czyli 644 mln dol.) dochodów spółki.

Firma opublikowała oświadczenie, że została „wciągnięta w geopolityczną wojnę". W marcu Kaspersky Lab. potwierdził wypłatę 11 tys. dol. Michelowi Flynnowi byłemu już doradcy Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. Firma tłumaczyła, że było to honorarium za wystąpienie Government Cybersecurity Forum w... 2015 r.

„Kaspersky Lab. nie współpracuje „z żadnym krajem w szpiegostwie cybernetycznym" i jest prywatną firmą nie mającą powiązań politycznych „z żadnym krajem świata".