Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media i internet

Skandynawski raj dla dziennikarzy

Bloomberg
Norwegia jest najlepszym krajem dla dziennikarzy. Najlepiej tam zarabiajš, sš wolni od cenzury i nacisków politycznych. Polska i Węgry najgorsze w Unii.

Według rankingu wolnoœci prasy World Press Freedom Index, w 180 krajach œwiata, przygotowanego przez organizację Reporterzy Bez Granic (Reporters Without Borders), wolnoœć mediów najlepiej ma się w Skandynawii. Na czele zestawienia Norwegia, gdzie „media sš wolne, a dziennikarze nie podlegajš cenzurze ani naciskom politycznym". Tuż za Norwegiš uplasowały się Szwecja, Finlandia i Dania. Islandia znalazła się na miejscu 10.

le się dzieje w Polsce. Nasz kraj spadł w cišgu roku o siedem pozycji na 54. miejsce. To przedostatni wynik w Unii. Gorzej dziennikarze majš jedynie na Węgrzech (71 pozycja). Autorzy zwracajš uwagę na pogorszenie warunków pracy dziennikarzy od czasu wyborów w 2015 r wygranych przez PiS. Do mediów państwowych wróciła cenzura, pogorszyły się warunki zatrudnienia i wynagradzania. Do tego doszło hasło zmian własnoœciowych w polskich mediach czyli repolonizacji.

Jako kraje najtrudniejsze do pracy dla dziennikarzy raport wskazał Turkmenistan (poz. 178), Koreę Północnš (179) i Erytreę (180). Zostały one uznane przez organizację za czarne plamy na mapie wolnoœci informacji. W tym państwach dziennikarze zmuszeni sš funkcjonować w sytuacji nieustannego zagrożenia.

2017 World Press Freedom Index – kraje pierwszej dziesištki rankingu:

1. Norwegia
2. Szwecja
3. Finlandia
4. Dania
5. Holandia
6. Kostaryka
7. Szwajcaria
8. Jamajka
9. Belgia
10. Islandia

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL