Media i internet

Skandynawski raj dla dziennikarzy

Bloomberg
Norwegia jest najlepszym krajem dla dziennikarzy. Najlepiej tam zarabiają, są wolni od cenzury i nacisków politycznych. Polska i Węgry najgorsze w Unii.

Według rankingu wolności prasy World Press Freedom Index, w 180 krajach świata, przygotowanego przez organizację Reporterzy Bez Granic (Reporters Without Borders), wolność mediów najlepiej ma się w Skandynawii. Na czele zestawienia Norwegia, gdzie „media są wolne, a dziennikarze nie podlegają cenzurze ani naciskom politycznym". Tuż za Norwegią uplasowały się Szwecja, Finlandia i Dania. Islandia znalazła się na miejscu 10.

Źle się dzieje w Polsce. Nasz kraj spadł w ciągu roku o siedem pozycji na 54. miejsce. To przedostatni wynik w Unii. Gorzej dziennikarze mają jedynie na Węgrzech (71 pozycja). Autorzy zwracają uwagę na pogorszenie warunków pracy dziennikarzy od czasu wyborów w 2015 r wygranych przez PiS. Do mediów państwowych wróciła cenzura, pogorszyły się warunki zatrudnienia i wynagradzania. Do tego doszło hasło zmian własnościowych w polskich mediach czyli repolonizacji.

Jako kraje najtrudniejsze do pracy dla dziennikarzy raport wskazał Turkmenistan (poz. 178), Koreę Północną (179) i Erytreę (180). Zostały one uznane przez organizację za czarne plamy na mapie wolności informacji. W tym państwach dziennikarze zmuszeni są funkcjonować w sytuacji nieustannego zagrożenia.

2017 World Press Freedom Index – kraje pierwszej dziesiątki rankingu:

1. Norwegia
2. Szwecja
3. Finlandia
4. Dania
5. Holandia
6. Kostaryka
7. Szwajcaria
8. Jamajka
9. Belgia
10. Islandia

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL