Facebook i Instagram będą blokować transakcje sprzedaży broni

aktualizacja: 01.02.2016, 17:28
Foto: 123rf.com

Facebook chce, aby jego serwis społecznościowy nie był wykorzystywany przez użytkowników do kupna-sprzedaży broni.

REDAKCJA POLECA
08.02.2016
Facebook najpopularniejszy, Youtube goni lidera
kariera
Jak powinien zachowywać się menedżer?

Nowa polityka ma objąć także Instagram, który spółka przejęła w 2012 roku.

"W ciągu minionych dwóch lat coraz więcej ludzi wykorzystywało Facebooka do poszukiwania różnych produktów oraz do ich wzajemnej sprzedaży lub kupna" – twierdzi Monika Bickert odpowiedzialna za politykę firmy i przypomina, że Facebook już wcześniej zablokował możliwość wykorzystywania serwisu społecznościowego do sprzedaży marihuany, leków oraz zakazanych narkotyków. Teraz przyszła pora na osoby, próbujące porozumieć się w sprawie sprzedaży broni. Facebook poinformował jednocześnie, że licencjonowani sprzedawcy broni palnej będą mogli nadal oferować swoje usługi reklamując się na portalu, ale wszystkie transakcje będą musiały być zawierane poza serwisem społecznościowym.

Facebook zapewnił, że wypracował już metody identyfikowania transakcji bronią i będzie usuwał wszystkie treści sprzeczne z nową polityką firmy. Jest to reakcja na coraz głośniejszą krytykę portalu, który według "New York Timesa" stał się "jednym z największych miejsc sprzedaży broni na świecie". Gubernator generalny stanu Nowy Jork Eric Schneiderman już wcześniej (2014 r.) zmusił Facebooka do usuwania niektórych ogłoszeń, które otwarcie łamały obowiązujące prawo, zapewniając na przykład, że nie będą sprawdzać przeszłości kryminalnej nabywców.

Zwolennicy ograniczania dostępu do broni nie kryli satysfakcji. "Ta polityka będzie zapobiegać wchodzeniu w posiadanie broni przez niebezpiecznych ludzi i będzie ratować życie" – oświadczyła Shannon Watts z organizacji Moms Demand Action for Gun Sense in America. Z kolei lobby użytkowników broni na czele z wpływową organizacją National Rifle Association uważa, że decyzje Facebooka w sprawie ograniczenia sprzedaży broni są niekonsekwentne i ograniczają wolności konstytucyjne obywateli USA.

Serwis społecznościowy ma prawie 1,6 miliarda użytkowników na całym świecie.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE