Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media i internet

Sš plany zmian w opłatach za media

Fotorzepa/Mateusz Pawlak
Projekt zmian w przepisach dotyczšcych pobierania abonamentu radiowo-telewizyjnego powstanie w dwa lub trzy najbliższe tygodnie.

Tak zapowiedział we wtorek Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. Nie podał konkretów nowych rozwišzań, nadmieniajšc tylko, że ma on „wreszcie umożliwić sensowne, cywilizowane funkcjonowanie telewizji i radia, umożliwić wreszcie w Polsce œcišganie abonamentu".

Planowany projekt ma dotyczyć zmian w obecnie obowišzujšcych zasadach dotyczšcych abonamentu radiowo-telewizyjnego. – Innš kwestiš sš ewentualne prace nad zmianš tych form finansowania mediów publicznych, bo to wymaga zgody Komisji Europejskiej – powiedział Gliński.

Jednoczeœnie, jak podał portal Money.pl, w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji trwajš prace nad nowym projektem opłaty audiowizualnej, która miałaby wynosić miesięcznie 6,33 zł. Money.pl oszacowało, że przy takim rozwišzaniu media publiczne dostawałyby rocznie do podziału 2,7 mld zł (przy starym systemie abonamentowym według prognoz KRRiT ma się udać w tym roku zebrać 635 mln zł abonamentu).

O tym, że trwajš prace nad nowš ustawš abonamentowš, mówił też w mediach Krzysztof Czabański, przewodniczšcy Rady Mediów Narodowych i poseł PiS. Według jego słów największym problemem jest forma œcišgania nowej opłaty na media publiczne.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL