Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Pierwszy lot AG600

Bloomberg
Największy na œwiecie hydroplan AG600 całkowicie chińskiej konstrukcji wykonał pierwszy lot

Państwowa telewizja transmitowała bezpoœrednio start tej maszyny z lotniska w Zhuhai w prowincji Guangdong nad Morzem Południowo-Chińskim i jego powrót godzinę póŸniej, gdy kołował na swoje miejsce postoju witany przez tłum wymachujšcy chińskimi flagami, przy dŸwiękach muzyki wojskowej.

Agencja Xinhua stwierdziła, że ten samolot jest „opiekuńczym duchem morza, wysp i raf". Pierwszy lot miał nastšpić wczeœniej w tym roku, ale nie wyjaœniono, dlaczego odbył się teraz po naziemnych testach w kwietniu.

Państwowe przedsiębiorstwo Aviation Industry Corp of China (AVIC) poœwieciło niemal 8 lat na prace nad tym samolotem, który jest wielkoœci B737 i ma uczestniczyć w akcjach ratowniczych na morzu i w walce z pożarami lasów. Chińskie media zauważyły jednak także możliwoœć używania go nad Morzem Południowo-Chińskim, do którego roszczenia terytorialne zgłaszajš Chiny, Wietnam, Malezja, Filipiny, Tajwan i Brunei.

Samolot jest wynikiem programu modernizacji sił zbrojnych Chin, które rozwijajš prace badawcze w zakresie zaawansowanego sprzętu w zwišzku z bardziej stanowczym podejœciem do sporów terytorialnych na tym akwenie.

Główny projektant AG600, Huang Lingcai powiedział wczeœniej dziennikowi „China Daily", że samolot ten może wykonywać loty powrotne bez tankowania z prowincji Hainan do rafy James Shoal, do której roszczenia zgłaszajš Chiny, położonej u wybrzeża Sarawaku w malezyjskiej częœci Borneo, oddalonej o ok. 1800 km od Chin.

Samolot napędzany 4 silnikami turboœmigłowymi może zabierać 50 osób podczas misji poszukiwawczo-ratowniczych nad morzem, a podczas walki z pożarami lasów nabrać 12 m3 wody w cišgu 20 sekund. Ma zasięg 4500 km i waży przy starcie 53,5 ton. Może korzystać z tradycyjnych lotnisk, lšdować na wodzie i startować z niej. Jest pierwszym chińskim samolotem tego typu, wczeœniej Chiny kupiły jeden na Ukrainie. Producent otrzymał dotšd zamówienia na 17 sztuk od chińskich władz i firm.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL