Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Piloci Ryanaira jednak zastrajkujš w pištek

Bloomberg
PrzewoŸnikowi „przykro z powodu niepotrzebnego strajku”. Pasażerowie muszš szykować się na opóŸnienia.

Podróżujšcy jutro Ryanairem muszš szykować się na opóŸnienia i odwołane loty. Niemieccy piloci niskokosztowego przewoŸnika, w przeciwieństwie do swoich irlandzkich kolegów, stracili cierpliwoœć i zapowiedzieli, że między 5 a 9 polskiego czasu ma odbyć się strajk ostrzegawczy.

- Wszystkie loty z Niemiec będš dotknięte strajkiem – oœwiadczył zwišzek zawodowy Cockpit.

Według „Financial Times" dotyczyć do będzie 24 lotów Ryanaira, które powinny wystartować z niemieckich lotnisk w godzinach strajku.

Do strajku dojdzie, gdyż zwišzkowcy z Cockpit sš niezadowoleni z efektów spotkania z władzami linii. Zwišzkowcy twierdzš, że Ryanair nie chciał zaakceptować uczestnictwa w negocjacjach wybranych przez zwišzkowców osób. Zgodnie z niemieckim prawem zwišzki majš prawo wybrać kto będzie uczestniczył w negocjacjach. Zdaniem zwišzkowców udowadnia to, że Ryanair nie zmienił „stylu zarzšdzania".

Postulaty pilotów sš od dawna znane, oprócz uznania zwišzków zawodowych (co już spełniono), domagajš się poprawy warunków pracy i płacy, między innymi prawa do płatnych urlopów. Zrzeszeni w zwišzkach piloci od tygodni grozili Ryanairowi strajkiem. PrzewoŸnikowi udało się odsunšć groŸbę strajku we Włoszech i w Irlandii, ale niemieccy piloci okazali się być twardsi.

Ryanair w komunikacie informuje, że „strajk jest bezpodstawny i niepotrzebny". Przeprosił też pasażerów za niedogodnoœci i wezwał ich do normalnego stawienia się na lotniskach. PrzewoŸnik obiecuje, że zrobi wszystko, by każdy lot odbył się normalnie.

15 grudnia Ryanair w przełomowym oœwiadczeniu uznał zwišzki zawodowe pilotów. Do tego czasu odmawiał w ogóle uznania, że mogš działać wœród pracowników niskokosztowego przewoŸnika. Za tym poszło też uznanie zwišzków zawodowych pracowników pokładowych. Ryanairowi udało się uniknšć strajku włoskich i irlandzkich pilotów, zapowiadanych na 15 i 20 grudnia.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL